News
 
Gravatar
Pin on Pinterest

ACHIEVERS GIRLS’ OPTIONAL GYMNASTICS TEAM COMPETES AT FIRST MEET OF THE SEASON AT FRIENDS OF ACHIEVERS INVITATIONAL IN DENTON 

Denton, TX – Gymnasts from Achiever’s Gymnastics Center started their first competition at a competition hosted Friends of Achievers. This was the first competition of the regular season for the optional Level 6-10 gymnasts.

There were over 1,000 competitiors entered in this meet!  1st Place gold medals were won at this competition by Claire Ewing (Level 6 Bars and All-Around), Emery Darrow (Level 6 vault), Isabella McCarty (Level 8 bars), Piper Gow (Level 9 bars), Sophie Salvatori (Level 9 bars/beam/and all-around), and Addison Willis (Level 9 floor). Achievers is proud to the start of the season and eager to compete this entire season and make improvments! The next competition for the Achievers gymnastics team is the Texas Prime Invitational held in Irving, Texas on January 14-16.www.achieversgymnastics.com

Meet Results 

Level 6, Jr. B Division:
Claire Ewing, Denton, 3rd Vault, 1st Bars, 4th Beam, 2nd Floor, 1st All-Around
Madalyn Gonzalez, Denton, 8th Vault, 7th Bars, 1st Beam, 8th Floor, 4th All Around. 

Level 6, Jr. C Division:
Hannah Arujo, Argyle, 9thVault, 3rd Bars, 8th Beam, 9th Floor, 7th All Around. 

Level 6, Sr B Division:
Emery Darrow, Coppell,1st Vault, 6th Bars, 2nd Beam, 2nd Floor, 2nd All Around. 

Level 7, Jr. A Division:
Emersen Settlemire, Denton, 5th Vault, 4th Bars, 4th Beam,8th Floor, 4th All-Around. 

Level 7 Jr. B Division:
Nailah Chatman, Denton, 2nd Vault, 2nd Bars, 4th Beam, 5th Floor, 3rd All-Around
Sadie Tittle, Highland Village, 7th Vault, 10th Bars, 12th Beam, 3rd Floor, 7th All Around.
Jolie Burr, Denton, 10th Vault, 6th Bars, 8th Beam,12th Floor, 9th All Around.
Brynlee Dark, Highland Village, 11th Vault, 11th Bars, 7th Beam,13th Floor, 12th All Around.
Cami Rugg, Highland Village,12th Vault, 13th Bars, 13th Beam, 9th Floor, 13th All Around. 

Level 7, Sr. A Division:
Shelbie Donaldson, Decatur, 8th Vault, 4th Bars, 4th Beam, 13th Floor, 8th All Around.
Anderson Terry, Valley View, 12th Vault, 10th Bars, 7th Beam, 8th Floor, 10th All Around. 

Level 8 Sr. B Division:
Chelsie Freed, ,8th vault, 8th Bars, 7th Beam, 9th Floor, 8th All Around.
Elleson Cozart, Lantana, 11th Vault, 6th Bars, 11th Beam,11th Floor, 11th All Around. 

Level 8, Jr. A Division:
Isabelle Escobedo, Sanger, 7th Vault, 5th Bars, 3rd Beam, 4th Floor, 5th All Around.
Isabella McCarty, Argyle, 11th Vault, 1st Bars, 10th Beam, 7th Floor, 6th All Around. 

Level 9, Jr. A Division:
Piper Gow, Lantana, 4th Vault, 1st Bars, 4th Beam, 4th Floor, 4th All Around. 

Level 9, Jr. A Division:
Sophie Salvatori, Lantana, 3rd Vault, 1st Bars, 1st Beam, 7th Floor, 1st All Around.
Avery Futrell, Lantana, 4th Vault, 6th Bars, 2nd Beam, 3rd Floor, 5th All Around.
Addison Willis, Denton, 7th Vault, 6th Beam, 1st Floor, 7th All Around 

For more information, please contact Frank Kudlac, Head Coach, and Director of Operations at (940) 484-4900, or by e-mail at Frank.Kudlac@achieversgymnastics.com

Achievers Gymnastics is owned and operated by Frank and Johnna Kudlac since 1992. Celebrating 29 years serving the Denton community, the Achievers curriculum consists of many inter-working programs including Girls and Boys USA Gymnastics Junior Olympic gymnastics teams, Girls TAAF Teams, Achievers Ninja Warrior Training, and various levels of recreational gymnastics, cheer, and tumbling classes for children of all ages.

Gravatar
Pin on Pinterest

ACHIEVERS BOYS’ GYMNASTICS TEAMS START THEIR COMPETITIVE
SEASON WITH A STRONG EFFORT 

DENTON, TX – Seventeen gymnasts from the Achievers Boys Gymnastics team competed at the Friends of Achievers Invitational at the Embassy Suites in Denton, Texas on January 8th, and 9th.

This was the first meet of the season for the boys and was hosted by Achievers Gymnastics Center. The Achievers boys team started the season off strong with several personal best scores and big improvements from the previous year!
The Achievers boys team competes next at the Jr. Rocky Mountain Open hosted by the Air Force Academy in Colorado Springs, Colorado, January 14th-16th. The boys hope to improve from the first meet of the year and continue the strong start of the season!

Meet Results 

Level 3 Division 1:

Edward Berman, Denton, Pommel Horse 4th
Ashton Baker, Hickory Creek, Floor 4th, Rings 5th, Vault 4th, Horizontal Bar 3rd
August Bohmont-Brown, Denton, Floor 2nd, Rings 3rd, Horizontal 2nd, All Around 5th
Kade Tirman, Denton, Floor 7th, Vault 7th

Level 4 Division 1:

Leiter Hagemann, Ponder, Rings 10th, Parallel Bars 10th
Mason Fee, Lantana, Pommel 6th
Albert Berman, Denton, Parallel Bars 9th
Hans Salazar, Denton, Pommel Horse 4th, Rings 3rd 

Level 5 Division 1: 

Justin Brainard, Corinth, Floor 4th, Pommel Horse 3rd, Rings 3rd, Vault 3rd, Parallel Bars 3rd, Horizontal Bar 4th, AA
Max Briggle, Denton, Floor 3rd, Pommel Horse 4th, Horizontal Bar 1st 

Level 6 Division 1: 

Yubin Layman, Corinth, Rings 4th
Will Russell, Denton, Pommel Horse 5th, Horizontal Bar 5th, All Around 5th 

Level 7: 

Corbin Wood, Decatur, Floor 5th, Pommel Horse 4th, Rings 5th, Vault 3rd 

Level 9: 

Isaac Griffin, Double Oak, Pommel Horse 3rd, Rings 4th Jackson Sembroski, Denton, Rings 3rd, Horizontal Bar 3rd

Level 10:

Slayden Martin, Denton, Floor 2nd, Pommel Horse 4th, Rings 4th, Vault 4th, Parallel Bars, Horizontal Bars 4th, AA 4th
Will Weiper, Corinth, Floor 1st


For more information, please contact Ryan Turney, Boys Director and Head Coach, at (940) 484-4900,
or by e-mail at Ryan.Turney@achieversgymnastics.com.

Achievers Gymnastics is owned and operated by Frank and Johnna Kudlac since 1992. Celebrating 30 years serving the Denton community, the Achievers curriculum consists of many inter-working programs including Girls and Boys USA Gymnastics Junior Olympic gymnastics teams, Girls TAAF Teams, Achievers Ninja Warrior Training, and various levels of recreational gymnastics, cheer,
and tumbling classes for children of all ages.

Gravatar
Pin on Pinterest
Addison Jacobs, Northlake - 3rd All-Around LV4 Sr C3 Division

ACHIEVERS GIRLS LEVEL 4 COMPULSORY GYMNASTICS TEAM COMPETES AT THEIR STATE CHAMPIONSHIP HOSTED BY ACHIEVERS GYMNASTICS

DENTON, TX –Three gymnasts from Achievers Gymnastics Center competed in the Level 4 State championship hosted by Achievers Gymnastics at the Denton Embassy Suites Convention Center on November 20-21st, 2021. 

Addison Jacobs, Northlake,  stood on the top three awards podium for several events, 2nd on vault & floor and 3rd all-around. 

This was the final fall competition for the compulsory team.  Next up will be the spring invitational season and moving up to the next levels for several of the team members.

Meet Results:

Level 4P, Jr. C4 Division:
Londyn Moore, Little Elm, 10th Vault, 7th Bars, 11th Beam, 11th Floor, 9th All Around.

Level 4P, Sr. A4 Division:
Winnie Clark, Argyle, 14th Vault, 8th Bars, 15th Beam, 13th Floor, 12th All Around.

Level 4P, Sr. C3 Division:
Addison Jacobs, Northlake, 2nd Vault, 7th Bars, 6th Beam, 2nd Floor, 3rd All Around.     

For more information, please contact Frank Kudlac, Head Coach, and Director of Operations at (940) 484-4900, or by e-mail at Frank.Kudlac@achieversgymnastics.com

Achievers Gymnastics is owned and operated by Frank and Johnna Kudlac since 1992. Celebrating 29 years serving the Denton community, the Achievers curriculum consists of many inter-working programs including Girls and Boys USA Gymnastics Junior Olympic gymnastics teams, Girls TAAF Teams, Achievers Ninja Warrior Training, and various levels of recreational gymnastics, cheer, and tumbling classes for children of all ages.

 

Gravatar
Pin on Pinterest
Jaden Adcock Uneven Bar State Champion! Presenting her gold medal with coaches Maggie Quy & Michael White.

ACHIEVERS GIRLS LEVEL 5 COMPULSORY GYMNASTICS TEAM  COMPETES AT STATE CHAMPIONSHIP

Jaden Adcock wins state title on the Uneven bars
 

DENTON, TX –Ten gymnasts from Achievers Gymnastics Center competed in the Level 5 State Championship hosted by Powerhouse TNT Gymnastics in San Antonio on November 13 & 14th, 2021.

Jaden Adcok secured the gold medal on the uneven bars in the Jr B2 age division. This was the final competition of the season for the Achiever Level 5 athletes.

The next competition for the Achievers team is the Level 4 state championship hosted by Achievers at the Denton Embassy Suites Convention Center on Nov 20 & 21.

Meet Results: 

Level 5P, Jr. A3 Division:
Kennedy Arujo, Argyle, 11th Vault, 13th Bars, 10th Beam, 8th Floor, 12th All Around.
Hannah Griffin, Double Oak, 12th Vault, 14th Bars, 13th Beam, 15th Floor, 15th All Around.

Level 5P, Jr. B1 Division:
Savannah Savickis, Lantana, 9th Vault, 6th Bars, 15th Beam, 15th Floor, 15th All Around. 

Level  5P, Jr. B2 Division:
Jaden Adcock, Sanger, 13th Vault, 1st Bars, 11th Beam, 13th Floor, 11th All Around. 

Level  5P, Jr. B3  Division:
Lilah Doucette, Denton, 16th Vault, 9th Bars, 10th Beam, 13th Floor, 13th All Around.
Hailey Hulbin, Corinth, 12th Vault, 14th Bars, 16th Beam, 14th Floor, 16th All Around.

Level  5P, Jr. B4 Division:
Elyza Biesecker, Gainsville, 12th Vault, 9th Bars, 15th Beam, 9th Floor, 13th All Around. 

Level  5P, Jr. C2  Division:
Victoria Arnold, Roanoke, 12th Vault, 14th Bars, 15th Beam, 14th Floor, 14th All Around. 

Level  5P, Jr. C4 Division:
Cassidy Jones, Corinth, 11th Vault, 10th Bars, 12th Beam, 7th Floor, 10th All Around. 

Level  5P, Sr. A4 Division:
Olivia Ramirez, Denton, 9th Vault, 8th Bars, 6th Beam, 11th Floor, 7th All Around.                                                              

For more information, please contact Frank Kudlac, Head Coach, and Director of Operations at (940) 484-4900, or by e-mail at Frank.Kudlac@achieversgymnastics.com

Achievers Gymnastics is owned and operated by Frank and Johnna Kudlac since 1992. Celebrating 29 years serving the Denton community, the Achievers curriculum consists of many inter-working programs including Girls and Boys USA Gymnastics Junior Olympic gymnastics teams, Girls TAAF Teams, Achievers Ninja Warrior Training, and various levels of recreational gymnastics, cheer, and tumbling classes for children of all ages.

 

Gravatar
Pin on Pinterest
Brooklyn Granados getting ready to show off her floor routine.

ACHIEVERS GIRLS LEVEL 3 COMPULSORY GYMNASTICS TEAM COMPETES AT NORTH STATE MEET 

DENTON, TX –Nine gymnasts from Achievers Gymnastics Center competed at the Level 3 North State Championship meet hosted by Metroplex Gymnastics in Allen on November 6th, 2021.

Outstanding performance were turned in by Bella Jenson, 1st place Vault, Jr B2, Brooklyn Granado, 3rd place Bars, Beam & All-Around, Jr C2.  This was the final competition of the fall season for the Level 3’s.  They will now prepare for the spring season and level advancement.

Meet Results: 

Level 3P, Jr. B2 Division:
Baylynn Garcia, Lantana, 12th Vault, 13th Bars, 14th Beam, 12th Floor, 14th All Around.
Bella Jenson, Gainsville,  1st Vault, 12th Bars, 13th Beam, 10th Floor, 10th All Around.

Level  3P, Jr. C2 Division:
Brooklyn Granados, Fort Worth, 11th Vault, 3rd Bars, 3rd Beam, 12th Floor, 3rd All Around.

Level  3P, Sr. A1  Division:
Kinsley Staver, Corinth, 17th Vault, 16th Bars, 12th Beam, 16th Floor, 17th All Around.

Level  3P, Sr. A3 Division:
Catherine Cox, Denton, 5th Vault, 5th Bars, 7th Beam, 10th Floor, 8th All Around. 

Level  3P, Sr. B1 Division:
Annelise Dandrea, Lantana, 15th Vault, 16th Bars, 16th Beam, 16th Floor, 16th All Around.

Level  3P, Sr. B2 Division:
Alexa Berko, Denton, 4th Vault, 16th Bars, 9th Beam, 9th Floor, 10th All Around.
Katie Luna, Lantana, 9th Vault, 9th Bars, 13th Beam, 17th Floor, 13th All Around. 

Level  3P, Sr. B3 Division:
Tinsley Wood, Decatur, 11th Vault, 4th Bars, 10th Beam, 8th Floor, 9th All Around.

For more information, please contact Frank Kudlac, Head Coach, and Director of Operations at (940) 484-4900, or by e-mail at Frank.Kudlac@achieversgymnastics.com

Achievers Gymnastics is owned and operated by Frank and Johnna Kudlac since 1992. Celebrating 29 years serving the Denton community, the Achievers curriculum consists of many inter-working programs including Girls and Boys USA Gymnastics Junior Olympic gymnastics teams, Girls TAAF Teams, Achievers Ninja Warrior Training, and various levels of recreational gymnastics, cheer, and tumbling classes for children of all ages.

 

Gravatar
Pin on Pinterest
Addison Jacobs standing proud in the first place all around spot. (Sr. C2 age group State Qualifier)

ACHIEVERS GIRLS LEVEL 4 COMPULSORY GYMNASTICS TEAM COMPETES AT NORTH STATE MEET 

DENTON, TX –Ten gymnasts from Achievers Gymnastics Center competed in the Level 4 North State meet hosted by United Elite Gymnastics  in Rockwall on October 30 & 31st.

The goal for this highly competitive competition was to place high enough to advance to the final Level 4 State championship being hosted by Achievers on Nov 20/21 at the Embassy Suites Convention Center in Denton!

Three out of the ten will be advancing! Addison Jacobs, Northlake, shined as she placed 1st on Vault, 3rd on Bars, 1st on Beam, and 1st All Around in the Sr. C2 age group. Winnie Clark placed 3rd on Bars in the Sr. A2 age division.

Londyn Moore placed 6th AA and will also advance to state.  Congratulations! 

Meet Results: 

Level 4P, Jr. B2 Division:
Reese Futrell, Lantana, 11th Vault, 6th Bars, 14th Beam, 13th Floor, 13th All Around. 

Level 4P, Jr. B3 Division:
Tristyn Brisendine, Denton,12th Vault, 11th Bars, 12th Beam, 12th Floor, 12th All Around.  

Level 4P, Jr.C2 Division:
Londyn Moore, Little Elm, 4th Vault, 6th Bars, 9th Beam, 10th Floor, 6th All Around.
Addison Hiltz, Flower Mound, 13th Vault, 14th Bars, 12th Beam, 14th Floor, 14th All Around. 

Level 4P, Sr. A2 Division:
Winslet Clark, Argyle, 6th Vault, 3rd Bars,  9th Beam, 7th Floor, 7th All Around.
Tinley Doherty, Argyle, 14th Vault, 9th Bars, 8th Beam, 13th Floor, 10th All Around. 

Level 4P, Sr. B1 Division:
Ruby Leach, Argyle, 14th Vault, 12th Bars, 14th Beam, 13th Floor, 14th All Around. 

Level 4P, Sr. C1 Division:
Elin Cozart, Lantana, 13th Vault, 13Th Bars, 14th Beam, 11th Floor, 14th All Around. 

Level 4P, Sr. C2 Division:
Addison Jacobs, Northlake,  1st Vault, 3rd Bars, 1st Beam, 6th Floor, 1st All Around.

Level 4P, Sr. C3 Division:
Emma Brisendine, Denton, 13th Vault, 12th Bars, 14th Beam, 13th Floor, 12th All Around.

For more information, please contact Frank Kudlac, Head Coach, and Director of Operations at (940) 484-4900, or by e-mail at Frank.Kudlac@achieversgymnastics.com

Achievers Gymnastics is owned and operated by Frank and Johnna Kudlac since 1992.  Celebrating 29 years serving the Denton community, the Achievers curriculum consists of many inter-working programs including Girls and Boys USA Gymnastics Junior Olympic gymnastics teams, Girls TAAF Teams, Achievers Ninja Warrior Training, and various levels of recreational gymnastics, cheer, and tumbling classes for children of all ages.

 

Gravatar
Pin on Pinterest
Addison Jacobs saluting on the podium in the 2nd place All Around spot. (Sr.C Division.)

ACHIEVERS GYMNASTICS GIRLS’ COMPULSORY LEVEL 4 TEAM COMPETES AT DISTRICT CHAMPIONSHIPS MEET 

DENTON, TX –Nine gymnasts from Achievers Gymnastics Center competed in the Level 4 District Championships hosted by Winkids Gymnastics on October 16th, 2021.

An outstanding performance was turned in by Addison Jacobs, Northlake,  placing  3rd on Vault and Bars, 2nd on Beam and Floor Exercise,  and 2nd in the All Around in the Sr.C age group.

Next stop for the Achievers Level 4 gymnasts… the North State Championship on October 30 & 31st!

Meet Results: 

Level 4P, Jr. B Division:
Reese Futrell, Lantana, 10th Vault, 8th Bars, 14th Beam, 12th Floor, 13th All Around.
Tristyn Brisendine, Denton,14th Vault, 14th Bars, 13th Beam, 14th Floor, 14th All Around.  

Level 4P, Jr.C Division:
Londyn Moore, Little Elm, 7th Vault, 6th Bars, 11th Beam, 9th Floor, 7th All Around.
Addison Hiltz, Flower Mound, 11th Vault, 13th Bars, 13th Beam, 13th Floor, 13th All Around.

Level 4P, Sr. B Division:
Winslet Clark, Argyle, 7th Vault, 9th Bars, 8th Beam, 9th Floor, 9th All Around.
Tinley Doherty, Argyle, 14th Vault, 14th Bars, 8th Beam, 12th Floor, 14th All Around.
Ruby Leach, Argyle, 15th Vault, 14th Bars, 15th Beam, 13th Floor, 15th All Around. 

Level 4P, Sr. C Division:
Addison Jacobs, Northlake, 3rd Vault, 3rd Bars, 2nd Beam, 2nd Floor, 2nd All Around.
Elin Cozart, Lantana, 11th Vault, 12th Bars, 12th Beam, 10th Floor, 13th All Around. 

For more information, please contact Frank Kudlac, Head Coach, and Director of Operations at (940) 484-4900, or by e-mail at Frank.Kudlac@achieversgymnastics.com

Achievers Gymnastics is owned and operated by Frank and Johnna Kudlac since 1992. Celebrating 29 years serving the Denton community, the Achievers curriculum consists of many inter-working programs including Girls and Boys USA Gymnastics Junior Olympic gymnastics teams, Girls TAAF Teams, Achievers Ninja Warrior Training, and various levels of recreational gymnastics, cheer, and tumbling classes for children of all ages.

 

Gravatar
Pin on Pinterest
Pictured from L-R: Hannah Griffin, Head Coach Maggie Quy, and Kennedy Arujo.

ACHIEVERS GIRLS’ COMPULSORY GYMNASTICS LEVEL 3 & 5 TEAMS COMPETE AT DISTRICT CHAMPIONSHIPS 

DENTON, TX –Eighteen gymnasts from Achievers Gymnastics Center competed in their District Championship meet hosted by The Rock Gymnastics on October 9th, 2021. All the athletes competing qualified on to their respective State championship!

Highlights of this competition were turned in by Bella Jenson, Gainesville, placing 3rd  on Vault in the Level 3 Jr. B age group. Catherine Cox, Denton, captured 3rd on Beam, and Floor Exercise in the Level 3 Sr. B age group. Olivia Ramirez, Denton, placed 2nd on Bars, and 3rd All Around in the Level 5 Sr. B division.
The next competition for the Achievers compulsory team is the Level 4 District Championship on October 16 & 17th in Flower Mound, Texas . 

Meet Results:

 

Level 3P, Jr. B Division:
Bella Jenson, Gainesville, 3rd Vault, 4th Bars, 7th Beam, 7th Floor, 5th All Around.
Baylynn Garcia, Lantana, 10th Vault, 5th Bars, 10th Beam, 9th Floor, 10th All Around.

 

Level 3P, Sr. A Division:
Brooklyn Granados, Fort Worth, 12th Vault,  5th Bars, 5th Beam, 9th Floor, 8th All Around.

 

Level 3P, Sr. B Division:
Catherine Cox, Denton,  4th Vault, 7th  Bars, 3rd Beam, 3rd Floor, 4th All Around.
Kinsley Staver, Corinth, 7th Vault, 10th Bars, 6th Beam, 12th Floor, 10th All Around.
Annelise Dandrea, Lantana,  11th Vault, 11th Bars, 11th Beam, 11th Floor, 12th All Around.

 

Level 3P, Sr. C Division:
Tinsley Wood, Decatur, 6th Vault, 7th Bars, 12th Beam, 5th Floor, 7th All Around.
Alexa Berko, Denton, 7th Vault, 9th Bars, 8th Beam, 10th Floor, 9th All Around.
Katie Luna, Lantana, 10th Vault, 4th Bars, 10th Beam, 12th Floor, 12th All Around.
 

Level 5P, Jr. A Division:
Kennedy Arujo, Argyle, 6th Vault, 6th Bars, 6th Beam, 6th Foor, 7th All Around.
Hannah Griffin, Double Oak, 10th Vault, 9th Bars, 8th Beam, 3rd Floor, 9th All Around.

 
Level 5P, Jr. B Division:
Lilah Doucette, Denton, 9th Vault, 5th Bars, 9th Beam, 6th Floor, 7th All Around.
Savannah Savickis, Lantana, 4th Vault, 6th Bars, 8th Beam, 10th Floor, 8th All Around.
Jaden Adcock, Sanger, 6th Vault, 9th Bars, 10th Beam, 8th Floor, 9th All Around.

 

Level 5P, Jr. C Division:
Elyza Biesecker, Gainsville, 9th Vault, 8th Bars, 7th Beam, 6th Floor, 8th All Around.
Hailey Hulbin, Corinth, 8th Vault, 9th Bars, 10th Beam, 7th Floor, 9th All Around.

 
Level 5P, Sr. A  Division:

Cassidy Jones, Corinth, 8th Vault, 11th Bars, 8th Beam, 5th Floor, 8th All Around.
 

Level 5P, Sr. B Division:
Olivia Ramirez, Denton, 11th Vault, 2nd Bars, 5th Beam, 4th Floor, 3rd All Around. 

 

For more information, please contact Frank Kudlac, Head Coach, and Director of Operations at (940) 484-4900, or by e-mail at Frank.Kudlac@achieversgymnastics.com

Achievers Gymnastics is owned and operated by Frank and Johnna Kudlac since 1992. Celebrating 29 years serving the Denton community, the Achievers curriculum consists of many inter-working programs including Girls and Boys USA Gymnastics Junior Olympic gymnastics teams, Girls TAAF Teams, Achievers Ninja Warrior Training, and various levels of recreational gymnastics, cheer, and tumbling classes for children of all ages.

 

Gravatar

ACHIEVERS GIRLS’ COMPULSORY GYMNASTICS LEVEL 3 & 5 TEAMS COMPETE AT DISTRICT CHAMPIONSHIPS 

DENTON, TX –Eighteen gymnasts from Achievers Gymnastics Center competed in their District Championship meet hosted by The Rock Gymnastics on October 9th, 2021. All the athletes competing qualified on to their respective State championship!

Highlights of this competition were turned in by Bella Jenson, Gainesville, placing 3rd  on Vault in the Level 3 Jr. B age group. Catherine Cox, Denton, captured 3rd on Beam, and Floor Exercise in the Level 3 Sr. B age group. Olivia Ramirez, Denton, placed 2nd on Bars, and 3rd All Around in the Level 5 Sr. B division.
The next competition for the Achievers compulsory team is the Level 4 District Championship on October 16 & 17th in Flower Mound, Texas . 

Meet Results:

 

Level 3P, Jr. B Division:
Bella Jenson, Gainesville, 3rd Vault, 4th Bars, 7th Beam, 7th Floor, 5th All Around.
Baylynn Garcia, Lantana, 10th Vault, 5th Bars, 10th Beam, 9th Floor, 10th All Around.

 

Level 3P, Sr. A Division:
Brooklyn Granados, Fort Worth, 12th Vault,  5th Bars, 5th Beam, 9th Floor, 8th All Around.

 

Level 3P, Sr. B Division:
Catherine Cox, Denton,  4th Vault, 7th  Bars, 3rd Beam, 3rd Floor, 4th All Around.
Kinsley Staver, Corinth, 7th Vault, 10th Bars, 6th Beam, 12th Floor, 10th All Around.
Annelise Dandrea, Lantana,  11th Vault, 11th Bars, 11th Beam, 11th Floor, 12th All Around.

 

Level 3P, Sr. C Division:
Tinsley Wood, Decatur, 6th Vault, 7th Bars, 12th Beam, 5th Floor, 7th All Around.
Alexa Berko, Denton, 7th Vault, 9th Bars, 8th Beam, 10th Floor, 9th All Around.
Katie Luna, Lantana, 10th Vault, 4th Bars, 10th Beam, 12th Floor, 12th All Around.
 

Level 5P, Jr. A Division:
Kennedy Arujo, Argyle, 6th Vault, 6th Bars, 6th Beam, 6th Foor, 7th All Around.
Hannah Griffin, Double Oak, 10th Vault, 9th Bars, 8th Beam, 3rd Floor, 9th All Around.

 
Level 5P, Jr. B Division:
Lilah Doucette, Denton, 9th Vault, 5th Bars, 9th Beam, 6th Floor, 7th All Around.
Savannah Savickis, Lantana, 4th Vault, 6th Bars, 8th Beam, 10th Floor, 8th All Around.
Jaden Adcock, Sanger, 6th Vault, 9th Bars, 10th Beam, 8th Floor, 9th All Around.

 

Level 5P, Jr. C Division:
Elyza Biesecker, Gainsville, 9th Vault, 8th Bars, 7th Beam, 6th Floor, 8th All Around.
Hailey Hulbin, Corinth, 8th Vault, 9th Bars, 10th Beam, 7th Floor, 9th All Around.

 
Level 5P, Sr. A  Division:

Cassidy Jones, Corinth, 8th Vault, 11th Bars, 8th Beam, 5th Floor, 8th All Around.
 

Level 5P, Sr. B Division:
Olivia Ramirez, Denton, 11th Vault, 2nd Bars, 5th Beam, 4th Floor, 3rd All Around. 

 

For more information, please contact Frank Kudlac, Head Coach, and Director of Operations at (940) 484-4900, or by e-mail at Frank.Kudlac@achieversgymnastics.com

Achievers Gymnastics is owned and operated by Frank and Johnna Kudlac since 1992. Celebrating 29 years serving the Denton community, the Achievers curriculum consists of many inter-working programs including Girls and Boys USA Gymnastics Junior Olympic gymnastics teams, Girls TAAF Teams, Achievers Ninja Warrior Training, and various levels of recreational gymnastics, cheer, and tumbling classes for children of all ages.

 

Gravatar
Pin on Pinterest
Savannah Savickis (Level 5) dismounts from the balance beam under the watchful eyes of coach Maggie Quy.

 ACHIEVERS GIRLS’ COMPULSORY GYMNASTICS TEAM COMPETES AT LAST DISTRICT QUALIFYING MEET OF THE SEASON 

DENTON, TX – Twenty-six gymnasts from Achievers Gymnastics Center competed in a District Qualifier competition hosted by Achievers Gymnastics on September 25 & 26, 2021.

This was the fourth and final qualifying meet of the season for the compulsory team and took place at Kitty Magee Arena on the campus of Texas Woman’s University.in Denton, TX.

Outstanding accomplishments for the weekend included Bella Jenson, Gainsville, placeing 2nd on Uneven Bars in the Level 3 Jr. B age group. Reese Futrell, Lantana, won a gold medal on Vault & Uneven Bars and placed 3rd All-Around  in the Level 4 Jr. B division. Londyn Moore, Little Elm, placed 1st on Vault, & Uneven Bars and 3rd All Around in the Level 4 Jr. C division. Winslet Clark, Argyle, placed 3rd on -vault, 2nd on Bars and 1st All-Around in the Level 4 Jr. C  division. Addison Jacobs, Northlake, placed 2nd on Vault, 1st on Bars & Floor, 2nd on Beam, captured  1st All Around in the Level 4 Sr. B division. Kenndey Arujo, Argyle,  placed 2nd on Bars and 3rd All Around in the Level 5 Jr A age group.  Lilah Doucette, Denton,  placed 3rd on Vault in the Level 5 Jr. B division. Jaden Adcock, Sanger, placed 2nd on Vault, and Uneven Bars in the Level 5 Jr. B division. Savannah Savickis, Lantana, placed 2nd on Vault in the Level 5 Jr. A division. Cassidy Jones, Corinth, placed 2nd on Bars in the Level 5 Sr. A divison. Olivia Ramirez, Denton, placed 1st on Bars, Floor and All Around in the Level 5 Sr. B division. 

Meet Results 

Level 3P, Jr. B Division:
Bella Jenson, Gainsville,5th Vault, 2nd Bars,9th Beam, 8th Floor, 6th All Around.
Baylynn Garcia, Lantana, 8th Vault, 6th Bars, 8th Beam, 9th Floor, 8th All Around. 

Level 3P, Jr. C Division:
Brooklyn Granados, Fort Worth, 10th Vault,  5th Bars, 7th Beam, 9th Floor, 11th All Around. 

Level 3P, Sr. A Divison:
Catherine Cox, Denton,  6th Vault, 6th  Bars, 6th Beam, 4th Floor, 6th All Around. 

Level 3P, Sr. B Division:
Alexa Berko, Denton, 5th Vault, 4th Bars, 6th Beam, 4th  Floor, 4th  All Around.
Katie Luna, Lantana, 7th Vault, 9th Bars, 9th Beam, 11th Floor, 10th All Around.
Tinsley Wood,  Decatur, 6th Vault, 5th Bars, 7th Beam, 10th Floor, 7th All Around. 

Level 4P, Jr. B Division:
Reese Futrell, Lantana, 1st Vault, 1st  Bars, 5th Beam, 11th Floor, 3rd All Around.
Tristyn Brisendine, Denton, 11th Vault, 13th  Bars, 13th Beam, 12th Floor, 13th All Around.
Addison Hiltz, Flower Mound, 8th Vault, 8th Bars, 9th Beam, 13th Floor, 11th All Around. 

Level 4P, Jr. C Division:
Londyn Moore, Little Elm, 1st Vault, 1st Bars, 13th Beam,  3rd Floor, 9th All Around.
Winnie Clark, Argyle, 3rd Vault, 2nd Bars, 6th Beam, 7th Floor, 1st All Around.
Tinley Doherty, Argyle, 12th Vault, 10th Bars, 10th Beam, 12th  Floor, 11th All Around. 

Level 4P, Sr. A Division:
Ruby Leach, Argyle, 9th Vault, 8th Bars, 10th Beam, 10th Floor, 8th All Around. 

Level 4P, Sr. B Division:
Addison Jacobs, Northlake, 2nd Vault, 1st Bars, 2nd Beam, 1st Floor, 1st All Around.
Emma Brisendine, Denton, 9th Vault, 7th Bars, 11th Beam, 12th Floor, 11th All Around.
Elin Cozart, Lantana, 10th Vault, 8th Bars, 8th  Beam, 9th Floor, 7th All Around. 

Level 5P, Jr. A Division:
Kennedy Arujo, Argyle, 4th Vault, 2nd Bars, 4th Beam, 6th Floor, 3rd All Around.
Hannah Griffin, Double Oak, 7th Vault, 5th Bars, 6th Beam, 4th Floor, 6th All Around.
Savannah Savickis, Lantana, 2nd Vault, 7th Bars, 7th Beam, 7th Floor, 7th All Around. 

Level 5P, Jr. B Division:
Lilah Doucette, Denton, 3rd Vault, 6th Bars, 4th Beam, 4th Floor, 4th All Around.
Jaden Adcock, Sanger, 2nd Vault, 2nd  Bars, 7th Beam, 7th Floor, 6th All Around.
Elyza Biesecker, Gainsville, 5th Vault, 4th Bars, 3rd Beam, 3rd Floor, 2nd All Around.

Level 5P, Sr. A  Division:
Cassidy Jones, Corinth, 6th Vault, 2nd Bars, 6th Beam, 6th Floor, 6th All Around.
Victoria Arnold,  Roanoke, 7th Vault, 6th Bars, 7th Beam, 8th Floor, 8th All Around. 

Level 5P, Sr. B Division:
Olivia Ramirez, Denton, 5th Vault , 1st Bars, 6th Beam, 1st Floor, 1st All Around. 

For more information, please contact Frank Kudlac, Head Coach, and Director of Operations at (940) 484-4900, or by e-mail at Frank.Kudlac@achieversgymnastics.com

Achievers Gymnastics is owned and operated by Frank and Johnna Kudlac since 1992.  Celebrating 29 years serving the Denton community, the Achievers curriculum consists of many inter-working programs including Girls and Boys USA Gymnastics Junior Olympic gymnastics teams, Girls TAAF Teams, Achievers Ninja Warrior Training, and various levels of recreational gymnastics, cheer, and tumbling classes for children of all ages.