News
 
Gravatar
Pin on Pinterest
Level 10 Boys - WOGA 2020 Level 10 Team with 6th place team trophy (L_R) Coach Ryan Turney, Will Wiper, Will Kudlac, Luke Salvatori

ACHIEVERS BOYS GYMNASTICS TEAMS CONTINUE THEIR SEASON AND CONTINUE TO IMPROVE

Gymnasts Achieve 60 Top 10 Placements 

DENTON, TX – Gymnasts from Achiever’s Gymnastics Center Boys Team competed in the 2020 Valeri Liukin International Invitational in Frisco, Tx from Jan. 31 to Feb. 2. The competition was held at the Cowboys Training center, the Frisco Star, and gymnasts from nine different countries participated. Members of the Achievers Gymnastics Boys Team made large improvements in their all-around scores.

The Achievers Gymnastics Boys Team’s next competition will be the Rogue Athletics Friendship Invite in Dallas, Tx on Feb. 15.

Meet Results

Level 4 Division 1 (6-7 years old)
George Fields, Denton, 10th Floor, 10th Pommel Horse, 4th Vault, 9th Parallel Bars, 8th High Bar, 9th All Around 

Level 4 Division 2 (All Ages)
Lawson Baker, Burneyville, 8th Floor, 9th  Pommel Horse, 6th  Rings, 6th Vault, 4th , High Bar, 7th All Around 

Level 4 Division 1 (8+ years old)
McCray Smart, Paradise, 3rd Vault 

Level 5 Division 1 (7-9 years old):
Xander Brage, Denton, 10th Rings, 7th Parallel Bars
James Davenport, Trophy Club, 7th Vault

Level 5 Division 1 (10+ years old):
Yubin Layman, Corinth, 3rd Vault
Aiden Benson, Corinth, 10th Floor, 8th Parallel Bars 

Level 5 Division 2 (All Ages):
Ashton Nowicki, Ponder, 4th Floor, 3rd Pommel Horse, 8th Rings, 3rd Parallel Bars, 3rd High Bar, 3rd All Around
Justin Brainard, Corinth, 9th Pommel Horse, 6th Parallel Bars
Ezra Biesecker, Gainesville, 9th Floor, 5th Rings, 5t Vault, 8th High Bar

Level 6 Division 1 (8-10 years old)
Luke Griffin, Double Oak, 4th Pommel Horse, 7th Rings, 4th Vault, 10th Parallel Bars, 9t High Bar, 7th All Around 

Level 6 Division 1 (11+ years old)
Jackson Sembroski, from Denton, 7th on Pommel Horse, 9th on Vault, 5th on Parallel Bars 

Level 7 Division 2 (All Ages)
Evan Payne, Argyle, 4th Floor, 5th Pommel Horse, 1st Rings, 6th Vault, 3rd Parallel Bars, 3rd High Bar, 3rd All Around 

Level 9 (13-14 years old)
Colby Aranda, Grapevine, 1st Floor, 2nd  Pommel Horse, 1st Rings, 10th Vault, 1st Parallel Bars, 3rd All Around 

Level 10 (15-16 years old)
Will Kudlac, Pilot Point, 8th Floor, 6th Parallel Bars

Level 10 (17-19 years old)
Luke Salvatori, Lantana, 6th Floor, 6th Rings,  6th Parallel Bars, 4th High Bar, 7th All Around


For more information, please contact Frank Kudlac, Head Coach, and Director of Operations at (940) 484-4900, or by e-mail at Frank.Kudlac@achieversgymnastics.com

Achievers Gymnastics is owned and operated by Frank and Johnna Kudlac since 1992.  Celebrating 28 years serving the Denton community, the Achievers curriculum consists of many inter-working programs including Girls and Boys USA Gymnastics Junior Olympic gymnastics teams, Girls TAAF Teams, Achievers Ninja Warrior Training, and various levels of recreational gymnastics, cheer, and tumbling classes for children of all ages.

Gravatar
Pin on Pinterest
Achievers Level 6 Team (L-R) Xaviuna Lane, Chelsie Freed, Chloe Williams, Tatum Traylor, Anderson Terry, Shelbie Donaldson

ACHIEVERS GIRLS OPTIONAL GYMNASTICS TEAMS COMPETE IN PALMETTO PATRIOTS CLASSIC 

Charleston, South Carolina– The Achiever’s girls took a trip to South Carolina this past weekend to continue their competitive season with a competition hosted by The Charleston Gymnastics Academy & Randy Parish. Gold Medals were won at this competition by Xaviuna Lane, Tatum Traylor, Avery Futrell, Piper Gow, Kaden Weatherly, and Audrey Collins.

Highlights at the meet go to Kaden Weatherly for her 1st place All Around, Audrey Collins for taking 1st 2nd or 3rd on every event including All Around and securing a spot in the top 100 floor routines in the nation, and the Level 8 team as a whole for their 3rd place finish and the Level 7 team for their 2nd place finish.

The next competition for the Achievers gymnastics team is the FOA Invitational hosted by Achievers in Lake Dallas, Texas, February 22-23.

TEAM COMPETITION RESULTS:

Level 8 – 3rd place
Level 7 – 2nd place
 

INDIVIDUAL RESULTS:

Level 6, A Division:
Addyson Gochneaur, Lantana, 11th Vault, 15th Bars, 112th Beam, 1st Floor, and 10th All Around.
Shelbie Donaldson, Decatur, 15th Vault, 8th Bars, 2nd Beam, 2nd Floor, 9th All Around. 


Level 6, B Division:
Rayden Hawley, Denton, 6th Vault, 8th Bars, 7th Beam, 4th Floor, and 8th All Around.
Tatum Traylor, Denton, 1st Bars, 8th Vault, 2nd Beam, 10th Floor, and 3rd All Around.
Anderson Terry, Valley View, 14th Vault, 13th Bars, 15th Beam, 12th Floor, and 14th All Around. 

Level 6 C Division:
Chloe Williams, Corinth, 11th Vault, 3rd Bars, 9th Beam, 11th Floor, 9th All Around. 

Level 6, D Division:
Xaviuna Lane, Savannah, 10th Vault, 1st Bars, 4th Beam, 4th Floor, and 3rd All Around.
Chelsie Freed, Lewisville, 9th Vault, 8th Bars, 5th Beam, 7th Floor, 7th All Around. 

Level 7, C Division:
Summer Terrill, Flower Mound, 3rd Beam, 6th Bars, 4th All Around, 7th Floor, and 6th Vault
Norah Collins, Highland Village, 8th Vault Floor and Bars, 10th Beam, and 9th All Around.
Audrey Collins, Highland Village, 1st Bars, 2nd Beam, 6th Vault, 3rd  Floor, and 1st All Around 

Level 7, D Division:
Dove Void, Providence Village, 13th on Vault, 8th on Bars and All Around, and 3rd Floor

Level 8, B Division:
Avery Futrell, Lantana, 6th Vault, 2nd Bars, 1st Beam, 6th Floor, and 2nd All Around
Raegan Baker, Burneyville, Oklahoma, 8th, 10th Bars, 2nd Beam, 7th Floor, 8th All Around.
Piper Gow, Lantana, 5th Vault, 1st Bars, 9th Beam, 4th Floor, and 4th All Around.
Korinne Madison, Aubrey, 11th Vault, 12th Floor 

Level 8, D Division:
Amanda Wisker, Denton, 4th Vault, 2nd Bars, 2nd Beam, 1st Floor, and 2nd All Around. 

Level 9, C Division:
Sophie Salvatori, Lantana, 8th Vault, 4th Bars, 7th Beam, 7th Floor, and 6th All Around.
Kaden Weatherly, Sanger, 3rd Vault, 1st Bars, 2nd Beam, 5th Floor, and 1st All Around 

Level 10, F Division:
Ilyana Ranchos, Denton, 4th Vault, 3rd Bars, 4th Beam, 5th Floor, and 7th All Around. 

 

For more information, please contact Frank Kudlac, Head Coach, and Director of Operations at (940) 484-4900, or by e-mail at Frank.Kudlac@achieversgymnastics.com

 Achievers Gymnastics is owned and operated by Frank and Johnna Kudlac since 1992. Celebrating 28 years serving the Denton community, the Achievers curriculum consists of many inter-working programs including Girls and Boys USA Gymnastics Junior Olympic gymnastics teams, Girls TAAF Teams, Achievers Ninja Warrior Training, and various levels of recreational gymnastics, cheer, and tumbling classes for children of all ages.

Gravatar
Pin on Pinterest
Thorson Hawley, 1st Place Vault LV 6 Division 2 – Stanford Open

ACHIEVERS BOYS GYMNASTICS TEAMS CONTINUE COMPETITION SEASON IN CALIFORNIA

Gymnasts Achieve 61 Top 15 Placements at the Stanford Open. 

DENTON, TX – Gymnasts from Achiever’s Gymnastics Center competed in Stanford, CA last weekend at the Stanford Open 2020 meet. The competition was from Jan. 25 to Jan 26, and many west coast states attended as well as Texas and Illinois. Many Achievers gymnasts placed at or near the top of the competition. Thorson Hawley, from Denton, placed first in his division and age group on vault.

The next competition for the Achievers gymnastics boys’ team is the Valeri Liukin International Invitational  Jan. 31 through Feb. 2. The meet will be held at the Frisco Star in Frisco, Tx. There will be gyms from nine different countries competing.

Meet Results

Level 4 Division 1 (9+ years old)
McCray Smart, Paradise, 10th Vault, 10th Parallel Bars, 6th High Bar

Level 5 Division 1 (7-8 years old):
Xander Brage, Denton, 3rd Pommel Horse, 6th  Rings, 8th Vault, 2nd Parallel Bars, 8th High Bar, 5th All Around 

Level 5 Division 1 (9 years old):
James Davenport, Trophy Club, 15th Pommel Horse
Will Russell, Denton, 9th Pommel Horse

Level 5 Division 1 (10 years old):
Yubin Layman, Corinth, 10th Parallel Bars

Level 5 Division 1 (11+ years old):
Max Briggle, Denton, 9th Pommel Horse
Aiden Benson, Corinth, 2nd Vault, 7th Parallel Bars 

Level 5 Division 2 (All Ages):
Ashton Nowicki, Ponder, 8th Floor, 3rd Pommel Horse, 4th Rings, 4th Parallel Bars, 2nd  High Bar, 4th All Around
Justin Brainard,  Corinth, 8th Vault 

Level 6 Division 1 (10 years old)
Luke Griffin, Double Oak, 9th Pommel Horse

Level 6 Division 2 (10-11 years old)
Thorson Hawley, Denton, 8th Floor, 6th Pommel Horse, 7th Rings, 1st Vault, 4th Parallel Bars, 10th High Bar, 6th All Around

Level 7 Division 1 (10 years old)
Evan Payne, Argyle, 10th High Bar

Level 8 (12 years old)
Collin Griffeth,  Lantana, 14th Floor

Level 9 (14 years old)
Colby Aranda,  Grapevine, 10th Parallel Bars

Level 10 (15 years old)
Will Kudlac,  Pilot Point, 11th  Floor, 14th Parallel Bars

Level 10 (17-19 years old)
Luke Salvatori, Lantana, 4th  Floor, 8th Vault


For more information, please contact Frank Kudlac, Head Coach, and Director of Operations at (940) 484-4900, or by e-mail at Frank.Kudlac@achieversgymnastics.com

 Achievers Gymnastics is owned and operated by Frank and Johnna Kudlac since 1992.  Celebrating 28 years serving the Denton community, the Achievers curriculum consists of many inter-working programs including Girls and Boys USA Gymnastics Junior Olympic gymnastics teams, Girls TAAF Teams, Parkour classes, Achievers Ninja Warrior Training, and various levels of recreational gymnastics, cheer, and tumbling classes for children of all ages.

Gravatar
Pin on Pinterest
Level 7 team Metroplex challenge 2020 (314x392).jp Achievers Level 7 team (L-R) Norah Collins, Summer Terrill Dove Void, Audrey Collins.

ACHIEVERS GIRLS OPTIONAL GYMNASTICS TEAMS COMPETE AT THE METROPLEX CHALLENGE COMPETITION
Largest gymnastics competition in the USA – 5,430 athletes! 

Ft. Worth, Tx – The optional level gymnasts from Achiever’s Gymnastics Center continued their season with much improvement at the Metroplex Challenge held at the Fort Worth Convention Center on January 23-26th.

Gold Medals were won at this competition by Xaviuna Lane, Tatum Traylor, Isabelle Escobedo, Addyson Gochneaur, Audrey Collins, and Summer Terrill. Different from the last meet, there were enough members in the level 7 team to not only qualify for a competitive team but also to win a 3rd place team award!

Several of the Achievers first-time level 6’s competed and did very well at this prestigious competition.Highlights of the meet came from floor exercise for Xaviuna Lane and Tatum Traylor who both took home some Gold and where named on the list of the top 100 scores for level 6 floor exercise routines in the USA!

The next competition for the Achievers gymnastics team is the Palmetto Classic in beautiful Charleston, South Carolina January 31-February 2nd.  

COMPETITION RESULTS:

Level 6, Jr. A Division:

Isabelle Escobedo, Sanger, 8th Vault, 1st  Bars, 10th  Beam, 4th  Floor, and 5th All Around.
Isabella McCarty, Argyle, 9th Vault, 7th Bars, 6th Beam, 10th Floor, and 7th All Around.
Addyson Gochneaur, Lantana, 11th Vault, 15th  Bars, 112th  Beam, 1st  Floor, and 10th All Around.

 Level 6, Sr. A Division:

Tatum Traylor, Denton, 5th  Bars, 8th Vault, 4th Beam, 1st Floor, and 2nd All Around.
Chloe Williams, Corinth, 11th Bars, 13th Beam, 8th Vault, 12th All Around.
Anderson Terry, Valley View, 17th Vault, 9th  Bars and Beam, 10th Floor, and 13th All Around. 

Level 6 Sr. B Division:

Xaviuna Lane, Savannah, 6th Vault, 12th Bars, 10th Beam, 1st Floor, and 10th All Around.
Chelsie Freed, Lewisville, , 15th Vault, 8th Bars, 9th Floor, 14th Beam, and 12th All Around

Level 7, Jr. A Division:

Summer Terrill, Flower Mound, 5th Beam, 4th Bars, 7th All Around, 1st Floor, and 10th Vault
Norah Collins, Highland Village, 8th Vault Floor and Bars, 10th Beam, and 9th All Around.
Audrey Collins, Highland Village, 1st Bars, 2nd Beam, 6th Vault, 3rd Floor, and 1st All Around

Level 7, Sr. A Division:

Dove Void, Providence Village, 13th Vault, 8th Bars and All Around, and 3rd Floor

Level 8, Jr. B Division:

Raegan Baker, Burneyville, Oklahoma, 6th Vault and Beam, 4th Bars and Floor, 5th All Around.
Piper Gow, Lantana, 6th Vault, 4th Bars, 3rd Floor, 11th Beam, and 11th All Around.
Korinne Madison, Aubrey, 12th Vault, 11th Floor 

Level 8, Sr. A Division:

Avery Futrell, Lantana, 6th Vault and Floor, 3rd Bars, 7th Beam, and 8th All Around 

Level 8, Sr. B Division:
Jade Ballard, Argyle, 4th Vault, 5th Bars, 3rd Beam, 11th Floor, and 3rd All Around
Amanda Wisker, Denton, 8th Vault, 10th Bars, 6th Beam, 2nd Floor, and 7th All Around.
Erika Gustafson, Denton, 12th Vault, 2nd Beam, 13th Floor, and 13th All Around. 

Level 9, Jr. A Division:

Kaden Weatherly, Sanger, 5th Vault, 7th Bars, 9th Beam, 7th Floor, and 7th All Around

Level 9, Jr. B Division:

Sophie Salvatori, Lantana, 11th Vault, 7th Bars, 9th Beam, 13th Floor, and 10th All Around.

Level 10, Sr. B Division:

Ilyana Ranchos, Denton, 8th Vault and Bars, 9th Beam, 8th Floor, 7th and All Around. 

For more information, please contact Frank Kudlac, Head Coach, and Director of Operations at (940) 484-4900, or by e-mail at Frank.Kudlac@achieversgymnastics.com

 Achievers Gymnastics is owned and operated by Frank and Johnna Kudlac since 1992.  Celebrating 26 years serving the Denton community, the Achievers curriculum consists of many inter-working programs including Girls and Boys USA Gymnastics Junior Olympic gymnastics teams, Girls TAAF Teams, Parkour classes, Achievers Ninja Warrior Training, and various levels of recreational gymnastics, cheer, and tumbling classes for children of all ages.

Gravatar
Pin on Pinterest
Max Briggle performs on the pommel mushroom at the Ricki Deci 2020 invitational under the eyes of head coach Ryan Turney

ACHIEVERS BOYS GYMNASTICS TEAM STARTS 2020 COMPETITION SEASON 

Gymnasts Achieve 48 Top 5 Placements and 86 Top 10 Placements

DENTON, TX – Gymnasts from Achiever’s Gymnastics Center competed in their first meet of 2020 on Jan. 17 through Jan. 20 at 2020 Ricky Deci 761 International Invitational in Katy, Texas. This competition was attended by more than 1000 gymnasts from 20 states and many international countries. Many Achievers gymnasts placed at or near the top of the competition.

Will Kudlac, from Pilot Point, qualified for floor event finals which was in the top 8,  15 and 16-year-old level 10s from the meet.

The next competition for the Achievers gymnastics boys’ team is the 2020 Stanford Open at Stanford University, Jan. 25 through Jan. 26.

Meet Results

Level 4, Division 1 (7 years old)
George Fields, Denton, 9th Floor, 9th  PH, 9th Rings, 6th HB

Level 4 Division 1 (9-10 years old)
McCray Smart, Paradise, 5th  Floor, 3rd  PH, 6th  Rings, 6th Vault, 6th PB, 4th  HB, 5th AA

Level 4 Division 2 (6 years old)
Lawson Baker, Burneyville, 2nd Floor, 1st PH, 2nd Rings, 2nd Vault, 2nd PB, 1st HB, 2nd AA

Level 5 Division 1 (7-8 years old)
Xander Brage, Denton, 10th Floor, 5th PH, 8th Rings, 6th Vault, 5th PB, 10th ,HB, 7th AA
Laif Doucette, Denton, 8th Vault, 10th PB 

Level 5 Division 1 (9 years old)
James Davenport, Trophy Club, 6th PH, 10th Rings, 9th PB, 10th AA
Will Russell, Denton, 10th PH, 10th PB, 9th HB

Level 5 Division 1 (10 years old)
Yubin Layman, Corinth, 8th Floor, 8th PH, 9th Rings, 9th Vault, 9th AA 

Level 5 Division 1 (11+ years old)
Max Briggle, Denton, 5th Floor, 7th PH, 9th Rings, 10th PB, 10th HB, 9th AA
Aiden Benson, Corinth, 9th Floor, 5th Vault, 9th PB 

Level 5 Division 2 (7-8 years old)
Ashton Nowicki, Ponder, 4th Floor, 2nd PH, 3rd Rings, 1st Vault, 1st PB, 1st HB, 2nd AA

Level 5 Division 2 (11+ years old)
Justin Brainard, Corinth, 5th Floor, 3rd PH, 4th Rings, 5th Vault, 3rd PB, 3rd HB, 4th AA
Ezra Biesecker, Gainesville, 4th Floor, 5tn PH, 5th Rings, 4th Vault, 5th PB, 4th HB, 5th AA 

Level 6 Division 1 (10 years old)
Luke Griffin, Double Oak, 9th Vault

Level 6 Division 2 (9-11 years old)
Thorson Hawley, Denton, 5th Floor, 4th PH, 1st Rings, 3rd Vault, 4th PB, 5th HB, 5th AA

Level 8 (11-12 years old)
Collin Griffeth, Lantana, 9th Floor

Level 9 (14 years old)
Colby Aranda, Grapevine, 5th Rings 

Level 10 (15 years old)
Will Kudlac, Pilot Point, 1st Floor, 10th Rings

Level 10 (18-19 years old)
Luke Salvatori, Lantana, 4th Floor, 8th Vault, 4th PB, 5th HB, 8th AA

For more information, please contact Frank Kudlac, Head Coach, and Director of Operations at (940) 484-4900, or by e-mail at Frank.Kudlac@achieversgymnastics.com

Achievers Gymnastics is owned and operated by Frank and Johnna Kudlac since 1992.  Celebrating 28 years serving the Denton community, the Achievers curriculum consists of many inter-working programs including Girls and Boys USA Gymnastics Junior Olympic gymnastics teams, Girls TAAF Teams, Achievers Ninja Warrior Training, and various levels of recreational gymnastics, cheer, and tumbling classes for children of all ages.

Gravatar
Pin on Pinterest
Harper Swartwout, Xcel Silver – 1st on Balance Beam @ TAAF Winter Games of Texas2020

ACHIEVERS TAAF GYMNASTICS TEAMS BEGIN COMPETITION SEASON  

Gymnasts Achieve 27 Top 5 Placements 

DENTON, TX – The TAAF girls’ teams from Achiever’s Gymnastics Center began their competition season at the TAAF Winter Games in Pearland, Texas, on January 18-19, 2020.  This competition was attended by many gyms around the state of Texas and was an optional travel meet for our Achievers TAAF team.

Harper Swartwout, from Corinth, earned the Gold medal on the balance beam in Xcel Silver division 3. Kinsey Stephens, from Lantana, also earned the Gold on balance beam in Level 5 division 5. Emily Herbison of Keller earned the Gold on vault, balance beam, floor, and all around for Level 6 division 3. Addison Fort, from Flower Mound, also in Level 6 division 3 earned the Gold on uneven bars. Kandace Needum of Denton earned the Gold on all events and all around.

The next competition for the Achievers TAAF gymnastics team is the Red River Rivalry to be held in McKinney, TX on February 8-9, 2020. 

Meet Results

LEVEL 3, DIVISION 7
Alexis Matteson, Argyle, 10th Bars & Beam

LEVEL 4, DIVISION 7
Kensley Dennis, Denton, 6th Vault and Beam, 7th  Bars, 8th All Around, and 10th  Floor

LEVEL 4, DIVISON 5
Sophie LaFlamme, Denton, 3rd Vault, 4th Bars & All Around, 5th Beam and Floor

LEVEL 5, DIVISION 5
Kinsey Stephens, Lantana, 1st Beam, 2nd Vault,  Bars,  Floor, and All Around

LEVEL 6, DIVISION 3
Emily Herbison, Keller, 1st Vault, Beam, Floor & All Around, 2nd  Bars 
Addison Fort, Flower Mound, 1st  Bars, 2nd Vault, Beam, Floor, and All Around                                                                                                                                                

XCEL SILVER, DIVISION 3
Harper Swartwout, Corinth, 1st Beam, 7th Floor, 10th Vault and All Around 

XCEL GOLD, DIVISON 3
Kynlee Dorman, Keller, 5th Beam, 7th  Bars and All Around 

XCEL DIAMOND
Kandace Needum, Denton, 1st Vault, Bars, Beam, Floor, and All Around

 For more information, please contact Frank Kudlac, Head Coach, and Director of Operations at (940) 484-4900, or by e-mail at Frank.Kudlac@achieversgymnastics.com

  Achievers Gymnastics is owned and operated by Frank and Johnna Kudlac since 1992.  Celebrating 28 years serving the Denton community, the Achievers curriculum consists of many inter-working programs including Girls and Boys USA Gymnastics Junior Olympic gymnastics teams, Girls TAAF Teams, Parkour classes, Achievers Ninja Warrior Training, and various levels of recreational gymnastics, cheer, and tumbling classes for children of all ages.

Gravatar
Pin on Pinterest
Texas Prime 1st place with teams Level 6.jpg Achievers Level 6 - 1st Place team (L-R) Dove Void, Rayden Hawley, Xaviuna Lane, Chelsie Freed, Chloe Williams, Norah Collins & Tatum Traylor

ACHIEVERS GIRLS OPTIONAL GYMNASTICS TEAMS COMPETE IN TEXAS PRIME COMPETITION 

ACHIEVERS  GIRLS ACHIEVED 32 TOP 3 PLACEMENTS!

 

IRVING, TX – The Optional Level 6-10 gymnasts from Achiever’s Gymnastics Center kicked off their season with one of the best starts they’ve  had at the Texas Prime meet in Irving, Texas. This competition was attended by gymnasts from all over Texas, but also those from Canada and Australia. Always a great competition to be a part of especially with the Legends session involving some great gymnasts like Sarah Finnegan, Peng-Peng Lee, and Brenna Dowell.    Gold Medals were won at this competition by Xaviuna Lane, Jade Ballard, Tatum Traylor, Audrey Collins, Norah Collins, and Summer Terrill. Ballard took home a Gold medal on Vault, a bronze medal on Floor, and a silver for the All Around. The level 6 and 7’s swept the podium in their sessions including Lanes’ gold on Beam, Floor, and All Around and silver on Bars, Traylors’ gold on Beam, Floor, and All Around, and silver on Bars, Audrey Collins’ gold on Bars, Beam, and silver on All Around, Terrill’s’ gold on Beam, silver on Bars, and Bronze on All Around, Voids’ bronze on Beam and All Around, Norah Collins gold on Beam and Bars, and bronze on All Around, and Williams’ silver on Vault.

The Level 8’s had a good showing with Ballard taking gold on Vault, Silver in the All Around, and bronze on Floor, Wisker taking bronze on Floor, and Gustafson placing 4th on Beam. The level 9’s,  Weatherly took a 7th place on Bars, and Salvatori a 10th place on Bars, and level 10 Ranchos placed 6th place on Vault and Bars and a solid 8th All Around.

This was solid start for the Achievers girls with much room for improvement. They are eager to get back in the gym and improve, while getting ready for the next challenge.

The next competition for the Achievers gymnastics team is the Metroplex Challenge to be held at the Ft. Worth Convention Center, Texas, January 24/25/26.

COMPETITION RESULTS:

Level 6, Jr. A Division:

Norah Collins, Highland Village, 1st Beam 3rd All Around, 415th Vault and 1st Bars, and 6th Floor.
Rayden Hawley, from Denton, 14th Vault and 8th Beam. 

Level 6, Jr. B Division:
Tatum Traylor, Denton, 2nd  Bars, 1st Beam, 1st Floor, and 1st All Around.

Level 6, Sr. A Division:
Dove Void, Providence Village, 4th Bars and Floor, and 3rd All Around.
Chloe Williams, Corinth, 8th Bars and Beam, 2ndVault, 5th All Around.
Chelsie Freed, Lewisville, 7th All Around, 9th Vault, 8th Bars, and 5th Beam.
Xaviuna Lane, Savannah, 5th Vault, 2nd Bars, 1st  Beam, Floor, and the All Around. 

Level 7, Jr. B Division:
Summer Terrill, Flower Mound, 1st Beam, 2nd Bars, 3rd All Around, 4th Floor, and 11th Vault

Level 7, Sr. A Division:
Audrey Collins, Highland Village, 1st Bars and Beam, 9th Vault, 6th Floor, and 2nd All Around

Level 8, Jr. A Division:
Piper Gow, Lantana, 8th Vault, Bars, and Floor, and 9th All Around. 

Level 8, Jr. B Division:
Raegan Baker, Burneyville, Oklahoma, 9th Bars, 8th Floor, 12th All Around.
Avery Futrell, Lantana, 10th Bars and 16th All Around

Level 8, Jr. C Division:
Jade Ballard, Argyle, 1st Vault, 9th Beam, 3rd Floor, and 2nd All Around
Amanda Wisker,  Denton, 8th Bars, 6th Vault, 11th Beam, 3rd Floor, and 6th All Around.
Erika Gustafson,  Denton, 4th Beam, 20th Floor 

Level 9, Jr. A Division:

Kaden Weatherly, Sanger, 8th Vault, 7th Bars, 13th  Beam, 12th Floor, and 8th All Around
Sophie Salvatori, Lantana, 13th Vault, 10th Bars, 15th Beam and Floor, and 12th All Around. 

Level 10, Sr. C Division:
Ilyana Ranchos,  Denton, 6th Vault and Bars, 10th Beam and Floor, 8th and All Around. 

For more information, please contact Frank Kudlac, Head Coach, and Director of Operations at (940) 484-4900, or by e-mail at Frank.Kudlac@achieversgymnastics.com

 Achievers Gymnastics is owned and operated by Frank and Johnna Kudlac since 1992.  Celebrating 28 years serving the Denton community, the Achievers curriculum consists of many inter-working programs including Girls and Boys USA Gymnastics Junior Olympic gymnastics teams, Girls TAAF Teams, Parkour classes, Achievers Ninja Warrior Training, and various levels of recreational gymnastics, cheer, and tumbling classes for children of all ages.

Gravatar
Pin on Pinterest
Achievers wins another best gymnastics in Denton award

Achievers Gymnastic Center Receives 2020 Best of Denton Award

Denton Award Program Honors the Achievement

DENTON January 15, 2020 -- Achievers Gymnastic Center has been selected for the 2020 Best of Denton Award in the Gymnastics category by the Denton Award Program.

Each year, the Denton Award Program identifies companies that we believe have achieved exceptional marketing success in their local community and business category. These are local companies that enhance the positive image of small business through service to their customers and our community. These exceptional companies help make the Denton area a great place to live, work and play.

Various sources of information were gathered and analyzed to choose the winners in each category. The 2020 Denton Award Program focuses on quality, not quantity. Winners are determined based on the information gathered both internally by the Denton Award Program and data provided by third parties.

About Denton Award Program

The Denton Award Program is an annual awards program honoring the achievements and accomplishments of local businesses throughout the Denton area. Recognition is given to those companies that have shown the ability to use their best practices and implemented programs to generate competitive advantages and long-term value.

The Denton Award Program was established to recognize the best of local businesses in our community. Our organization works exclusively with local business owners, trade groups, professional associations and other business advertising and marketing groups. Our mission is to recognize the small business community's contributions to the U.S. economy.

SOURCE: Denton Award Program

CONTACT:
Denton Award Program
Email: PublicRelations@2020biz-bestof.org
URL: http://www.2020biz-bestof.org

###

For more information, please contact Frank Kudlac, Director of Operations at (940) 484-4900, or by e-mail at Frank.Kudlac@achieversgymnastics.com

            Achievers Gymnastics is owned and operated by Frank and Johnna Kudlac since 1992.  Celebrating 28 years serving the Denton community, the Achievers curriculum consists of many inter-working programs including Girls and Boys USA Gymnastics Junior Olympic gymnastics teams, Girls TAAF Teams,  Achievers Ninja Warrior Training, and various levels of recreational gymnastics, cheer, and tumbling classes for children of all ages.

Gravatar
Pin on Pinterest
Will Kudlac - 1st Place Floor Exercise

 

Achievers Boys Team start their 2019-20 competition season.

Twenty-six boys participated at the Saginaw Invitational in Fort Worth, TX

 Results: 

Level 4: Individual

Division 2 – 6-Year-olds:
Lawson Baker – Burneyville, Ok – FX- 1st, PH- 1st, R- 1st, V- 1st, PB- 1st, HB- 1st, AA- 1st

Division 1 – 7-Year-olds:
George Fields – Lake Dallas, Tx – R- 4th

Division 1 – 10 -Year-olds:
McCray Smart – Paradise, Tx – FX- 2nd, PH- 2nd, R- 2nd, V- 1st, PB- 1st, HB- 2nd, AA- 2nd 

Level 5: Individual

Division 2 – 7/8-Year-olds:
Ashton Nowicki – Ponder, Tx – FX- 3rd, PH- 3rd, R- 3rd, V- 1st, PB- 3rd, HB- 3rd, AA- 3rd

Division 2 – 11+-Year-olds:
Justin Brainard – Corinth, Tx – FX- 3rd, PH- 2nd, R- 2nd, V- 2nd, PB- 2nd, HB- 2nd, AA- 2nd
Ezra Beisecker – Gainesville, Tx - FX- 2nd, PH- 3rd, R- 3rd, V- 2nd, PB- 3rd, HB- 3rd, AA- 3rd

Division 1 – 8 -Year-olds:
Xander Brage – Denton, Tx – PH- 3rd, R- 3rd, PB- 4th
Laif Doucette – Denton, Tx – V- 2nd

Division 1 – 9-Year-olds:
William Russell – Denton, Tx – Pommel- 5th
James Davenport – Trophy Club, Tx – P- 5th, V- 5th

Division 1 – 10-Year-olds:
Yubin Layman – Corinth, Tx – PB- 4th

Division 1 – 12+ -Year-olds:
 Max Briggle – Denton, Tx – FX- 2nd, PH- 2nd, V- 5th, PB- 5th, AA- 5th 

Level 6: Individual

Division 1 – 11+-year-olds
Thorson Hawley – Denton, Tx – FX- 5th, PH- 3rd, R- 2nd, V- 2nd, PB- 3rd, HB- 5th, AA- 5th

Division 1 – 10-year-olds:
Luke Griffin - Double Oak, Tx – PH- 3rd, R- 5th, V- 3rd, PB- 4th, HB- 5th, AA- 5th

 Level 7: Individual

Division 2 – 10-year-olds:
Evan Payne – Argyle, Tx – FX- 5th, PH- 5th, R- 1st, V- 5th, PB- 1st, HB- 4th, AA- 4th

Level 8: Individual

Junior Olympic - 12-year-olds:
Collin Griffeth – Argyle, Tx – FX- 3rd, R- 4th
Isaac Griffin – Double Oak, Tx – PH- 1st, R- 4th, V- 4th, PB- 4th, AA- 4th

Level 9: Individual

Junior Olympic - 14-year-olds:

Colby Aranda – Grapevine, Tx – FX- 3rd, R- 1st, V- 1st, AA- 3rd 

Level 10: Individual

Junior Olympic - 14-year-olds:
Will Kudlac – Pilot Point, Tx – FX- 2nd 

KEY: FX=FLOOR, PH=POMMEL HORSE, R=RINGS, V=VAULT, PB=PARALLEL BARS, HB=HORIZONTAL BARS, AA=ALL AROUND.           

The next competition for the Achievers Boys team will be in Katy, Texas at the Ricky Deci International invitational January 17th-19th, 2020  

 For more information, please contact Ryan Turney, Head Coach, and Boys’ Team Director at (940) 484-4900, or by e-mail at Ryan.turney@achieversgymnastics.com Achievers Gymnastics is owned and operated by Frank and Johnna Kudlac since 1992. Celebrating 27 years serving the Denton community, the Achievers curriculum consists of many inter-working programs including Girls and Boys USA Gymnastics Junior Olympic gymnastics teams, Girls TAAF Teams, Parkour classes, Achievers Ninja Warrior Training, and various levels of recreational gymnastics, cheer, and 

Gravatar

ACHIEVERS LEVEL 4 GYMNASTICS TEAM FINISH SEASON
at the Level 4 State Championship hosted by Achievers Gymnastics

 

DENTON, TX – Gymnasts from the Achiever’s Gymnastics Center level 4 team finished their competition season at their state championship hosted by Achievers Gymnastics at the Sport Support complex in Lake Dallas Texas.

380 Athletes qualified to this competition from all the level 4 gymnasts in the state.  180, Level 4  gymnasts from the North State championship advanced to this competition where they faced 180 gymnasts from the South State.

There were 20 gymnasts in each age group. Achievers had 3 competitors qualify to the extremely competitive State championship.

Claire Ewing, Denton placed 1st on balance beam and can now be called a state champion in her age group!

She also placed 2nd All-around in her Jr.B1 age group. 

This concludes the compulsory  regular season for all the levels and now the Achievers athletes will prepare for their spring invitational meets.

State Championship Results: 

Level 4P, Jr. B1 Division:

Claire Ewing, Denton, 8th on Vault, 4th on Bars, 1st on Beam, 10th on Floor, 2nd All Around 

Level 4P, Jr. B2 Division:

Piper Mckee, Decatur, 9th on Vault, 14th on Bars, 19th on Beam, 17th on Floor, 20th All Around. 

Level 4P, Sr A1 Division:

Jolie Burr, Denton, 18th on Vault, 14th on Bars, 14th on Beam, 14th on Floor, 16th on All Around.

  

For more information, please contact Frank Kudlac, Head Coach, and Director of Operations at (940) 484-4900, or by e-mail at Frank.Kudlac@achieversgymnastics.com

 Achievers Gymnastics is owned and operated by Frank and Johnna Kudlac since 1992.  Celebrating 26 years serving the Denton community, the Achievers curriculum consists of many inter-working programs including Girls and Boys USA Gymnastics Junior Olympic gymnastics teams, Girls TAAF Teams, Parkour classes, Achievers Ninja Warrior Training, and various levels of recreational gymnastics, cheer, and tumbling classes for children of all ages.