News
 
Gravatar
Pin on Pinterest
Achievers TAAF Team Xcel Silver H & S Richards Achievers TAAF Xcel Silver team (L-R) Coach Michael White, Makenna Richard, Avery Miller, Paisley Elrod, Lily Hightshoe, Hadley Allen & Coach Kandace Needem.

ACHIEVERS TAAF GYMNASTICS TEAM COMPETES AT RICHARDSON GYMNASTICS 

Gymnasts Achieve 56 Top 5 Placements 

DENTON, TX – The Achiever TAAF gymnasts continued their competition season at the TAAF Qualifier hosted by Richardson Gymnastics in Richardson, TX.  This competition was attended by more than 450 gymnasts from all over the great state of Texas with many Achievers gymnasts placing at or near the top of the competition.

Gold Medals were earned at this competition by Astrid Giron on vault and bars, Ella Klingele on beam and all around, Avery Miller on vault and bars, MaKenna Richard on floor, Brooke Garcia on beam, Emma Ewing on floor, Aubrey VanIngen on vault and all around, Hadley Allen on vault, beam, floor, and all around. And Taylor Dossett swept gold on all 4 events and all around.

The next competition for the Achievers’ TAAF /XCEL gymnastics team is the Metroplex Challenge hosted by Metroplex Gymnastics at the Fort Worth Convention Center in Fort Worth, TX on February 19-20.  

Meet Results

XCEL BRONZE
Emma Ewing, Ponder, 4th Vault, 11th Bars, 4th Beam, 1st Floor, 4th All Around
Amelia Hetler, North Lake, 16th Bars, 12th Beam
Kyleigh Wright, Denton, 8th Vault, 11th Bars, 7th Beam, 8th Floor, 8th All Around 

XCEL SILVER, DIVISION 6
Hadley Allen, Denton, 1st Vault, 2nd Bars, 1st Beam, 1st Floor, 1st All Around 

XCEL SILVER, DIVISION 5
MaKenna Richard, Argyle, 5th Vault, 9th Bars, 5th Beam, 1st Floor, 3rd All Around
Paisley Elrod, Shady Shores, 9th Vault, 3rd Bars, 7th Beam, 8th All Around
Lily Hightshoe, Justin, 9th Vault, 2nd Bars, 3rd Beam, 9th Floor, 4th All Around 

XCEL SILVER, DIVISION 2
Avery Miller, Aubrey, 1st Vault, 1st Bars, 3rd Beam, 3rd Floor, 2nd All Around 

XCEL GOLD, DIVISION 4
Aubrey VanIngen, Denton, 1st Vault, 3rd Bars, 2nd Beam, 5th Floor, 1st All Around 

XCEL GOLD, DIVISION 3
Kailey Riley, Valley View, 5th Vault, 6th Bars, 2nd Beam, 6th Floor, 5th All Around 

XCEL GOLD, DIVISION 2
Brooke Garcia, Corinth, 2nd Vault, 2nd Bars, 1st Beam, 2nd Floor, 2nd All Around 

XCEL DIAMOND
Taylor Dossett, Corinth, 1st Vault, 1st Bars, 1st Beam, 1st Floor, 1st All Around
Taryn Walimaa, Hickory Creek, 2nd Bars, 2nd Beam, 2nd All Around

LEVEL 6, DIVISON 3
Astrid Giron, Lantana, 1st Vault, 1st Bars, 5th All Around
Britton Cline, Corinth, 8th Vault, 7th Beam, 6th Floor, 8th All Around
Hadley Thompson, Lantana, 11th Vault, 11th Bars, 4th Beam, 11th All Around
Brenna Morrow, Highland Village, 6th Vault, 6th Bars
Emily Wegner, Keller, 4th Bars 

LEVEL 6, DIVISION 2
Haley Mack, Hickory Creek, 6th Vault, 5th Bars, 4th Beam, 8th Floor, 5th All Around 

LEVEL 7, DIVISION 2
Ella Klingele, Denton, 10th Vault, 2nd Bars, 1st Beam, 7th Floor, 1st All Around
Sophie LaFlamme, Denton, 4th Vault, 4th Bars, 2nd Beam, 11th Floor, 3rd All Around
Kinsey Stephens, Lantana, 6th Vault, 10th Bars, 6th Beam, 10th Floor, 9th All Around


For more information, please contact Michael White, Head Coach, at (940) 484-4900, or by e-mail at Michael.White@achieversgymnastics.com. Achievers Gymnastics is owned and operated by Frank and Johnna Kudlac since 1992.  Celebrating 30 years serving the Denton community, the Achievers curriculum consists of many inter-working programs including Girls and Boys USA Gymnastics Junior Olympic gymnastics teams, Girls TAAF Teams, Parkour classes, Achievers Ninja Warrior Training, and various levels of recreational gymnastics, cheer, 

Gravatar
Pin on Pinterest
Level 10 1st Place team award (L-R) Coach Ryan Turney, Slayden Martin, Will Wiper Will Kudlac, Coach Emilio Perry


ACHIEVERS BOYS’ GYMNASTICS TEAM COMPETES AT FRIENDSHIP INVITATIONAL

17, 1ST PLACE FINISHES AND 79 TOP 3 PLACEMENTS 

DENTON, TX – Seventeen gymnasts from the USAG Boys team from Achievers Gymnastics Center competed at the Friendship Invitational in Dallas, Texas hosted by Eagles Wing Athletics.

This was the third meet of the season for the boy’s team. The Achievers boys showed tremendous improvement from the last several meets. Many team members had personal best scores and placements. This meet was the halfway point in the season. The boys have two meets left before they compete at their State and Regionals competitions.
The boys team competes next at the Valeri Liukin International Invitational at the Frisco Star in Frisco, Texas on February 11th-14th.Meet Results

TEAM:

Level 4, Division 1 - 2nd Place Team

Level 5, Division 1 - 3rd Place Team

Level 10, - 1st Place Teamwww.achieversgymnastics.com

INDIVIDUAL:

Level 3 Division 1: 6–8-year-old
August Bohmont-Brown, Denton, floor 2nd, pommel horse 3rd, vault 2nd, parallel bars 3rd, horizontal bar 2nd, all around 1st
Kade Tirman, Denton, floor 3rd, pommel horse 5th, rings 5th, parallel bars 4th, horizontal bar 5th, all around 4th
Ashton Baker, Denton, rings 3rd, vault 4th, horizontal bar 1st 

Level 4 Division 1: 9–10-year-old
Hans Salazar, Denton, floor 3rd, pommels 4th, rings 1st, vault 3rd, parallel bars 5th, horizontal bar 4th, all around 3rd
Albert Berman, Denton, floor 5th, rings 4th, vault 4th, parallel bars 3rd, all around 5th
Mason Fee, Lantana, pommel horse 5th, horizontal bar 5th
Leiter Hagemann, Ponder, floor 4th 

Level 5 Division 1: 11–13-year-old
Justin Brainard, Corinth, pommel horse 4th, rings 2nd, vault 4th, parallel bars 2nd horizontal bars 3rd, all around 3rd
Ezra Biesecker, Gainesville, floor 1st, rings 5th
Max Briggle, Denton, floor 3rd, pommel horse 5th, vault 3rd, horizontal bar 2nd, all around 5th 

Level 6 Division 1: 10–11-year-old
Yubin Layman, Corinth, floor 1st, pommel horse 2nd, rings 1st, vault 2nd, parallel bars 1st, horizontal bar 1st, all around 1st
Will Russell, Denton, floor 2nd, pommel horse 1st, rings 2nd, vault 1st, parallel bars 2nd, horizontal bar 2nd, all around 2nd

Level 7: 12–14-year-old
Corbin Wood, Decatur, floor 3rd, pommel horse 1st, rings 1st, vault 3rd, parallel bars 1st, horizontal bar 1st, all around 1st 

Level 9: 14–15-year-old
Jackson Sembroski, Denton, floor 2nd, pommel horse 5th, rings 2nd, vault 3rd, parallel bars 5th, horizontal bar 3rd, all around 3rd 

Level 10: 16–19-year-old
Slayden Martin, Denton, floor 3rd, pommels, 3rd, rings 2nd, vault 3rd, parallel bars 2nd, horizontal bar 3rd, all around 2nd
Will Weiper, Corinth, floor 4th, pommel horse 1st, rings 3rd, vault 4th, parallel bars 3rd, horizontal bar 4th, all around 3rd
Will Kudlac, Pilot Point, floor 2nd, vault 2nd, horizontal bar 2nd 

For more information, please contact Ryan Turney, Head Coach, at (940) 484-4900, or by e-mail at Ryan.Turney@achieversgymnastics.com. Achievers Gymnastics is owned and operated by Frank and Johnna Kudlac since 1992. Celebrating 30 years serving the Denton community, the Achievers curriculum consists of many inter-working programs including Girls and Boys USA Gymnastics Junior Olympic gymnastics teams, Girls TAAF Teams, Achievers Ninja Warrior Training, and various levels of recreational gymnastics, cheer, and tumbling classes for children of all ages.

Gravatar
Pin on Pinterest
Emersen Settlemire shows off her straddle jump on the Balance Beam at the Alamo Classic

ACHIEVERS GIRLS’ OPTIONAL GYMNASTICS TEAM COMPETES AT ALAMO CLASSIC 

San Antonio, TX – Gymnasts from Achiever’s Gymnastics Center continued their competition season at the Alamo Classic held in San Antonio, Texas on Jan 28-30th . This was the third competition of the regular season for the optional level gymnasts. There were over 2,300 competitors entered in this meet!

1st Place gold medals were won at this competition by Shelbie Donaldson (level 7 Bars, Beam, and All-Around), Nailah Chatman (level 7 Vault), and Sophie Salvatori (level 9 Vault). The team now has two  weeks before the next meet to continue building on the progress made and adjusting goals for the next competition.

The next competition for the Achievers gymnastics team will be the WOGA Classic held at the Star Center in Frisco, Texas on February 11/12/13.

Meet Results 

Level 6, Jr. B Division:
Madalyn Gonzalez, Denton, 9th Vault, 7th Bars, 5th Beam, 7th Floor, 8th All Around

Level 6, Sr. A Division:
Hannah Arujo, Argyle, 11thVault, 4th Bars, 6th Beam, 2nd Floor, 5th All Around 

Level 7, Jr. A Division:
Emersen Settlemire, Denton, 12th Vault, 15th Bars, 9th Beam,14th Floor, 15th All-Around
Claire Ewing, Denton, 11th Vault, 12th Bars, 8th Beam,5th Floor, 9th All-Around
Nailah Chatman, Denton, 1st Vault, 4th Bars, 7th Beam, 13th Floor, 8th All-Around 

Level 7 Jr. B Division:
Cami Rugg, Highland Village,13th Vault, 13th Bars, 15th Beam, 11th Floor, 14th All Around
Sadie Tittle, Highland Village, 7th Vault, 10th Bars, 17th Beam, 15th Floor, 12th All Around
Jolie Burr, Denton, 16th Vault, 6th Bars, 10th Beam,14th Floor, 11th All Around 

Level 7, Sr. A Division:
Brynlee Dark, Lantana,9th Vault, 6th Bars, 10th Beam, 19th Floor, 15th All Around
Alaina Roberts, Denton, 17th Vault, 9th Bars, 11th Beam, 17th Floor, 13th All Around
Anderson Terry, Valley View, 16th Vault, 14th Bars, 12th Beam, 8th Floor, 11th All Around
Emery Darrow, Coppell,5th Vault, 13th Bars, 5th Beam, 3rd Floor, 6th All Around
Shelbie Donaldson, Decatur, 3rd Vault, 1st Bars, 1st Beam, 5th Floor, 1st All Around 

Level 7 Sr. B Division:
Chelsie Freed, ,12th vault, 12th Bars, 11th Beam, 13th Floor, 14th All Around
Elleson Cozart, Lantana, 3rd Vault, 8th Bars, 15th Beam,16th Floor, 11th All Around 

Level 8, Jr. A Division:
Isabella McCarty, Argyle, 7th Vault, 7th Bars5th Beam, 10th Floor, 10th All Around
Isabelle Escobedo, Sanger, 10th Vault, 9th Bars, 7th Beam, 2nd Floor, 8th All Around 

Level 9, Sr. A Division:
Piper Gow, Lantana, 3rd Vault, 3rd Bars, 3rd Beam, 4th Floor, 2nd All Around
Sophie Salvatori, Lantana, 1st Vault, 2nd Bars, 2nd Beam, 7th Floor, 2nd All Around
Avery Futrell, Lantana, 9th Vault, 5th Bars, 4th Beam, 11th Floor, 5th All Around
Addison Willis, Denton, 10th Vault, 6th Bars, 10th Beam, 8th Floor, 8th All Around 

For more information, please contact Frank Kudlac, Head Coach, and Director of Operations at (940) 484-4900, or by e-mail at Frank.Kudlac@achieversgymnastics.com

Achievers Gymnastics is owned and operated by Frank and Johnna Kudlac since 1992. Celebrating 30 years serving the Denton community, the Achievers curriculum consists of many inter-working programs including Girls and Boys USA Gymnastics Junior Olympic gymnastics teams, Girls TAAF Teams, Achievers Ninja Warrior Training, and various levels of recreational gymnastics, cheer, and tumbling classes for children of all ages.

Gravatar
Pin on Pinterest
Level 6 Team (L-R) Astrid Giron, Britton Cline, Emma Wegner, Emily Wegner, Brenna Morrow, Hadley Thompson, Haley Mack

ACHIEVERS TAAF / XCEL GYMNASTICS TEAMS COMPETES AT THE TAAF WINTER GAMES HOSTED BY IRVING GYMNASTICS 

DENTON, TX – Gymnasts from Achiever’s Gymnastics Center started their competition season at the annual TAAF Winter Games hosted by Irving Gymnastics, on January14th – 16th 2022. This competition was the first meet of the season for Achievers’ TAAF girls and was attended by over 470 gymnasts, with many of the Achievers’ girls placing near or at the top of the podium.

The TAAF Winter Games was a great start to the season for the Achiever TAAF girls, and the team is excited to work on the small details to improve for future competitions.

1st place gold medals were received by Haley Mack on Floor, Kailey Riley on Beam, Brooke Garcia All Around, Kinsey Stephens on Floor, and Taylor Dossett on Bars and Beam.

The next competition for the Achievers TAAF girls’ team will be January 29/30 at Richardson Gymnastics in Richardson, Texas.           

MEET RESULTS:

Xcel Bronze:
Emma Ewing, Ponder, 8th Vault, 5th Floor
Amelia Hetler, North Lake, 12th Beam
Kyleigh Wright, Denton, 17th Floor

Xcel Silver Division 7:
Samantha Reese, Denton, 14th All Around 

Xcel Silver Division 6:
Hadley Allen, Denton, 4th Bars, 6th Beam, 6th All Around 

Xcel Silver Division 5:
Lily Hightshoe, Justin, 2nd Bars, 4th Beam, 6th All Around
MaKenna Richard, Argyle, 2nd Vault, 3rd Bars, 7th All Around 

Xcel Silver Division 3:
Belleange Jean-Louis, Denton, 3rd Vault, 3rd Floor, 5th All Around 

Xcel Silver Division 2:
Avery Miller, Aubrey, 3rd Vault, 3rd Bars, 3rd Beam, 3rd Floor, 3rd All Around 

Xcel Gold Division 5:
Brooke Garcia, Corinth, 1st Vault, 1st Bars, 1st Beam, 2nd Floor, 1st All Around
Aubrey VanIngen, Denton, 3rd Bars, 4th Beam, 4th Floor, 3rd All Around 

Xcel Gold Division 4:
Kailey Riley, Valley View, 3rd Bars, 1st Beam, 2nd Floor, 2nd All Around 

Xcel Diamond:
Taylor Dossett, Corinth, 2nd Vault, 1st Bars, 1st Beam, 2nd Floor, 2nd All Around 

Level 6 Division 3:
Britton Cline, Corinth, 9th Bars, 14th All Around
Astrid Giron, Lantana, 5th Vault, 2nd Bars, 3rd All Around
Brenna Morrow, Highland Village, 10th Vault, 5th Bars, 10th All Around
Hadley Thompson, Lantana, 16th All Around
Emily Wegner, Keller, 3rd Vault, 9th Beam, 7th Floor, 6th All Around
Emma Wegner, Flower Mound, 18th All Around 

Level 6 Division 2:
Haley Mack, Hickory Creek, 2nd Beam, 1st Floor, 2nd All Around 

Level 7 Division 2:
Ella Klingele, Denton, 3rd Bars, 10th All Around
Sophie LaFlamme, Denton, 5th Vault, 2nd Bars, 7th All Around
Kinsey Stephens, Lantana, 5th Bars, 1st Floor, 5th All Around 

For more information, please contact Michael White, Head Coach, TAAF Team Program at (940) 484-4900, or by e-mail at Michael.White@achieversgymnastics.com

Achievers Gymnastics is owned and operated by Frank and Johnna Kudlac since 1992. Celebrating 30 years serving the Denton community, the Achievers curriculum consists of many inter-working programs including Girls and Boys USA Gymnastics Junior Olympic gymnastics teams, Girls TAAF Teams, Achievers Ninja Warrior Training, and various levels of recreational gymnastics, cheer, and tumbling classes for children of all ages.

Gravatar
Pin on Pinterest
Pictured L-R: Max Briggle, Justin Brainard, Ezra Biesecker, Will Russell & Yubin Layman.

ACHIEVERS BOYS’ GYMNASTICS TEAM COMPETES AT THE UNITED STATES AIR FORCE ACADEMY IN COLORADO SPRINGS  

DENTON, TX – Twelve gymnasts from Achievers Gymnastics competed at the Jr. Rocky Mountain Open at the United States Air Force Academy in Colorado Springs, Colorado on January 14-16th. 

This was the second meet of the season for the boy’s team. The Achievers boys showed improvements from the first meet last week and displayed great teamwork and sportsmanship to all the competitors. The boys’ team will train diligently over the next two weeks to improve and continue to reach their individual and team goals before their next competition.

The next competition for the boys’ team will be the Friendship Invitational at Rogue Athletics in Dallas, Texas on January 29th.

Meet Results

Level 3 Division 1:
August Bohmont-Brown, Denton, Horizontal Bar 6th 

Level 5 Division 1:
Justin Brainard, Corinth, Floor 8th, Rings 6th, Horizontal Bar 10th, All Around 10th
Ezra Biesecker, Gainesville, Vault 3rd
Max Briggle, Denton, Floor 5th, Pommel Horse 4th, Horizontal Bar 7th 

Level 6 Division 1:
Yubin Layman, Corinth, Rings 4th, Vault 9th, Horizontal Bar 7th
Will Russell, Denton, Pommel Horse 7th, Vault 10th, Horizontal Bar 9th 

Level 7:
Corbin Wood, Decatur, Pommel Horse 9th, Parallel Bars 2nd, Horizontal Bar 8th, All Around 8th 

Level 9:
Jackson Sembroski, Denton, Floor 8th, Rings 10th, Vault 9th, Horizontal Bar 9th 

Level 10:
Slayden Martin, Denton, Rings 9th, Vault 6th, All Around 10th
Will Weiper, Corinth, Floor 7th  

For more information, please contact Frank Kudlac, Head Coach, and Director of Operations at (940) 484-4900, or by e-mail at Frank.Kudlac@achieversgymnastics.com

Achievers Gymnastics is owned and operated by Frank and Johnna Kudlac since 1992. Celebrating 30 years serving the Denton community, the Achievers curriculum consists of many inter-working programs including Girls and Boys USA Gymnastics Junior Olympic gymnastics teams, Girls TAAF Teams, Achievers Ninja Warrior Training, and various levels of recreational gymnastics, cheer, and tumbling classes for children of all ages.

Gravatar
Pin on Pinterest

ACHIEVERS OPTIONAL GYMNASTICS TEAM COMPETES AT SECOND MEET OF THE SEASON - KIM ZMESKAL TEXAS PRIME COMPETITION

 

The Optional Level 6/7/8/9 USAG girls team gymnasts from Achiever’s Gymnastics Center took part in their second meet of the season showing improvement from last weekend’s start of the season meet. The prestigious “Texas Prime” competition was held at the Irving Convention Center, hosted by Texas Dreams. Over 1400 athletes from all over the US and Mexico competed in this competition. The Achievers girls dominated on the balance beam event this meet!  1st Place gold medals were won at this competition by Madalyn Gonzalez (level 6 Beam), Emery Darrow (level 6 Floor and All-Around), Shelbie Donaldson (level 7 Beam and All-Around), Piper Gow (level 9 Beam and Floor), Achievers is proud of the improvments from the first meet to the second

The next competition for the Achievers gymnastics team is the Alamo Classic in San Antonio, Texas on January 28-30.www.achieversgymnastics.com

Meet Results 

Level 6, Jr. B Division:
Claire Ewing, Denton, 5th Vault, 3rd Bars, 2nd Beam, 2nd Floor, 2nd All-Around
Madalyn Gonzalez, Denton, 11th Vault, 8thBars, 1st Beam, 9th Floor, 8th All Around 

Level 6, Sr. A Division:
Hannah Arujo, Argyle, 8thVault, 6th Bars, 6th Beam, 4th Floor, 5th All Around 

Level 6, Sr B Division:
Emery Darrow, Coppell,5th Vault, 3rd Bars, 2nd Beam, 1st Floor, 1st All Around

Level 7, Jr. A Division:
Emersen Settlemire, Denton, 12th Vault, 12th Bars, 9th Beam,12th Floor, 13th All-Around 

Level 7 Jr. B Division:
Nailah Chatman, Denton, 3rd Vault, 9th Bars, 7th Beam, 3rd Floor, 3rd All-Around
Cami Rugg, Highland Village,8th Vault, 13th Bars, 2nd Beam, 5th Floor, 9th All Around
Jolie Burr, Denton, 10th Vault, 5th Bars, 13th Beam,7th Floor, 12th All Around 

Level 7, Sr. A Division:
Shelbie Donaldson, Decatur, 10th Vault, 2nd Bars, 1st Beam, 7th Floor, 1st All Around
Sadie Tittle, Highland Village, 7th Vault, 6thBars, 2nd Beam, 9th Floor, 6th All Around
Anderson Terry, Valley View, 8th Vault, 11th Bars, 3rd Beam, 15th Floor, 12th All Around
Brynlee Dark, Highland Village, 8th Vault, 5th Bars, 14th Beam,16th Floor, 17th All Around 

Level 7 Sr. B Division:
Chelsie Freed, Lewisville,7th vault, 10th Bars, 8th Beam, 4th Floor, 4th All Around
Alaina Roberts, Denton, 14th Vault, 9th Bars, 4th Beam, 3rd Floor, 8th All Around
Elleson Cozart, Lantana, 11th Vault, 12th Bars, 16th Beam,11th Floor, 12th All Around 

Level 8, Jr. A Division:
Isabella McCarty, Argyle, 3rd Vault, 3rd Bars, 9th Beam, 11th Floor, 5th All Around.
Isabelle Escobedo, Sanger, 13th Vault, 5th Bars14th Beam6th Floor, 11th All Around. 

Level 9, Jr. B Division:
Piper Gow, Lantana, 3rd Vault, 5th Bars, 1st Beam, 1st Floor, 2nd All Around
Sophie Salvatori, Lantana, 3rd Vault, 6th Bars, 6th Beam, 9th Floor, 5th All Around
Avery Futrell, Lantana, 9th Vault, 14th Bars, 2nd Beam, 6th Floor, 14th All Around
Addison Willis, Denton, 10th Vault,14th Beam, 2nd Floor, 15th All Around 

For more information, please contact Frank Kudlac, Head Coach, and Director of Operations at (940) 484-4900, or by e-mail at Frank.Kudlac@achieversgymnastics.com

Achievers Gymnastics is owned and operated by Frank and Johnna Kudlac since 1992. Celebrating 30 years serving the Denton community, the Achievers curriculum consists of many inter-working programs including Girls and Boys USA Gymnastics Junior Olympic gymnastics teams, Girls TAAF Teams, Achievers Ninja Warrior Training, and various levels of recreational gymnastics, cheer, and tumbling classes for children of all ages.

Gravatar
Pin on Pinterest
Pictured from left to right. (Level 3’s) Baylynn Garcia, Brooklyn Granados, Catherine Cox, Kinsley Staver, Katie Luna, Tinsley Wood.

ACHIEVERS GIRLS’ COMPULSORY GYMNASTICS TEAM COMPETES AT FRIENDS OF ACHIEVERS INVITATIONAL 

DENTON, TX – Twenty-four gymnasts competed in the Friends of Achievers Invitational at the Embassy Suites Denton Convention Center hosted by Achievers Gymnastics on January 7th, 2022.

Outstanding performance were achieved by Brooklyn Granados,  placing 2nd on Vault, Bars & Floor and 2nd All Around in the Level 3 Jr. A division.  Baylynn Garcia, placed 2nd on Beam in the Level 3 Jr. A division.    Tinsley Wood,  placed 1st on Bars in the Level 3 Jr. B divison. Catherine Cox, placed  2nd on Beam in the Level 3 Jr. B division. Reese Futrell, placed 2nd on Vault, and 2nd All Around in the Level 4 Jr. A division.
Londyn Moore, placed 2nd on Vault, 1st on Floor and 2nd All Around in the Level 4 Jr. B division. Addison Jacobs, placed 2nd on Vault, 1st on Beam & Floor and 1st All Around in the Level 4 Sr. A division. Hailey Hulbin, placed 1st All Around in the Level 5 Jr. A division. Hannah Griffin, placed 2nd on Beam, 1st on Floor and  2nd All Around in the Level 5 Jr. A division. Elyza Biesecker, placed 1st on Beam in the Level 5 Jr. A division. Jaden Adcock, placed 1st on Vault and Bars in the Level 5 Jr. A division. Cassidy Jones, placed 2nd on Floor in the Level 5 Jr. B age group.   

Meet Results 

Level 3P, Jr. A Division:
Brooklyn Granados, Fort Worth, 2nd Vault, 2nd Bars, 3rd Beam, 2nd Floor, 2nd All Around.
Baylynn Garcia, Lantana, 6th Vault, 6th Bars, 2nd Beam, 7th Floor, 4th All Around.
Kinsley Staver, Corinth, 4th Vault, 3rd Bars, 9th Beam, 9th Floor, 6th All Around.

Level 3P, Jr. B Division:
Tinsley Wood, Decatur, 2nd Vault, 1st Bars, 7th Beam, 3rd Floor, 2nd All Around.
Catherine Cox, Denton,  3rd Vault, 4th Bars, 2nd Beam, 4th Floor, 3rd All Around.
Katie Luna, Lantana, 7th Vault, 3rd Bars, 6th Beam, 10th Floor, 6th All around. 

Level 4P, Jr. A Division:
Reese Futrell, Lantana, 2nd Vault, 3rd Bars, 3rd Beam, 4th Floor, 2nd All Around.
Tristyn Brisendine, Denton, 10th Vault, 10th Bars, 13th Beam, 13th Floor, 13th All Around. 

Level 4P, Jr. B Division:
Londyn Moore, Little Elm, 2nd Vault, 4th Bars, 3rd Beam, 1st Floor, 2nd All Around.
Winnie Clark, Argyle, 6th Vault, 6th Bars, 4th Beam, 5th Floor, 4th All Around.
Tinley Doherty, Argyle, 12th Vault, 5th Bars, 13th Beam, 10th Floor, 10th All Around.
Addison Hiltz, Flower Mound, 4th Vault, 12th Bars, 10th Beam, 13th Floor, 13th All Around. 

Level 4P, Sr. A Division:
Addison Jacobs, Northlake, 2nd Vault, 3rd Bars, 1st Beam, 1st Floor, 1st All Around.
Ruby Leach, Argyle, 14th Vault, 5th Bars, 5th Beam, 8th Floor, 8th All Around.
Emma Brisendine, Denton, 7th Vault, 8th Bars, 13th Beam, 14th Floor, 11th All Around.
Elin Cozart,  Lantana, 11th Vault, 10th Bars, 12th Beam, 12th Floor, 12thAll around. 

Level 5P, Jr. A Division:
Hailey Hulbin, Corinth, 4th Vault, 3rd Bars, 3rd Beam, 3rd Floor, 1st All Around.
Hannah Griffin, Double Oak, 3rd Vault, 9th Bars, 2nd Beam, 1st Floor, 2nd All Around.
Elyza Biesecker, Gainsville, 9th Vault, 6th Bars, 1st Beam, 5th Floor, 4th All Around.
Jaden Adcock, Sanger, 1st Vault, 1st Bars, 8th Beam, 8th Floor, 5th All Around.
Kennedy Arujo, Argyle, 7th Vault, 5th Bars, 4th Beam, 4th Floor, 6th All Around.
Lilah Doucette, Denton, 6th Vault, 7th Bars, 7th Beam, 7th Floor, 8th All Around.
Savannah Savickis, Lantana, 5th Vault, 4th Bars, 9th Beam, 9th Floor, 9th All Around. 

Level 5P, Jr. B Division:
Cassidy Jones, Corinth, 6th Vault, 6th Bars, 6th Beam , 2nd Floor, 6th All Around. 

For more information, please contact Frank Kudlac, Head Coach, and Director of Operations at (940) 484-4900, or by e-mail at Frank.Kudlac@achieversgymnastics.com

Achievers Gymnastics is owned and operated by Frank and Johnna Kudlac since 1992. Celebrating 29 years serving the Denton community, the Achievers curriculum consists of many inter-working programs including Girls and Boys USA Gymnastics Junior Olympic gymnastics teams, Girls TAAF Teams, Achievers Ninja Warrior Training, and various levels of recreational gymnastics, cheer, and tumbling classes for children of all ages.

 

Gravatar
Pin on Pinterest

ACHIEVERS GIRLS’ OPTIONAL GYMNASTICS TEAM COMPETES AT FIRST MEET OF THE SEASON AT FRIENDS OF ACHIEVERS INVITATIONAL IN DENTON 

Denton, TX – Gymnasts from Achiever’s Gymnastics Center started their first competition at a competition hosted Friends of Achievers. This was the first competition of the regular season for the optional Level 6-10 gymnasts.

There were over 1,000 competitiors entered in this meet!  1st Place gold medals were won at this competition by Claire Ewing (Level 6 Bars and All-Around), Emery Darrow (Level 6 vault), Isabella McCarty (Level 8 bars), Piper Gow (Level 9 bars), Sophie Salvatori (Level 9 bars/beam/and all-around), and Addison Willis (Level 9 floor). Achievers is proud to the start of the season and eager to compete this entire season and make improvments! The next competition for the Achievers gymnastics team is the Texas Prime Invitational held in Irving, Texas on January 14-16.www.achieversgymnastics.com

Meet Results 

Level 6, Jr. B Division:
Claire Ewing, Denton, 3rd Vault, 1st Bars, 4th Beam, 2nd Floor, 1st All-Around
Madalyn Gonzalez, Denton, 8th Vault, 7th Bars, 1st Beam, 8th Floor, 4th All Around. 

Level 6, Jr. C Division:
Hannah Arujo, Argyle, 9thVault, 3rd Bars, 8th Beam, 9th Floor, 7th All Around. 

Level 6, Sr B Division:
Emery Darrow, Coppell,1st Vault, 6th Bars, 2nd Beam, 2nd Floor, 2nd All Around. 

Level 7, Jr. A Division:
Emersen Settlemire, Denton, 5th Vault, 4th Bars, 4th Beam,8th Floor, 4th All-Around. 

Level 7 Jr. B Division:
Nailah Chatman, Denton, 2nd Vault, 2nd Bars, 4th Beam, 5th Floor, 3rd All-Around
Sadie Tittle, Highland Village, 7th Vault, 10th Bars, 12th Beam, 3rd Floor, 7th All Around.
Jolie Burr, Denton, 10th Vault, 6th Bars, 8th Beam,12th Floor, 9th All Around.
Brynlee Dark, Highland Village, 11th Vault, 11th Bars, 7th Beam,13th Floor, 12th All Around.
Cami Rugg, Highland Village,12th Vault, 13th Bars, 13th Beam, 9th Floor, 13th All Around. 

Level 7, Sr. A Division:
Shelbie Donaldson, Decatur, 8th Vault, 4th Bars, 4th Beam, 13th Floor, 8th All Around.
Anderson Terry, Valley View, 12th Vault, 10th Bars, 7th Beam, 8th Floor, 10th All Around. 

Level 8 Sr. B Division:
Chelsie Freed, ,8th vault, 8th Bars, 7th Beam, 9th Floor, 8th All Around.
Elleson Cozart, Lantana, 11th Vault, 6th Bars, 11th Beam,11th Floor, 11th All Around. 

Level 8, Jr. A Division:
Isabelle Escobedo, Sanger, 7th Vault, 5th Bars, 3rd Beam, 4th Floor, 5th All Around.
Isabella McCarty, Argyle, 11th Vault, 1st Bars, 10th Beam, 7th Floor, 6th All Around. 

Level 9, Jr. A Division:
Piper Gow, Lantana, 4th Vault, 1st Bars, 4th Beam, 4th Floor, 4th All Around. 

Level 9, Jr. A Division:
Sophie Salvatori, Lantana, 3rd Vault, 1st Bars, 1st Beam, 7th Floor, 1st All Around.
Avery Futrell, Lantana, 4th Vault, 6th Bars, 2nd Beam, 3rd Floor, 5th All Around.
Addison Willis, Denton, 7th Vault, 6th Beam, 1st Floor, 7th All Around 

For more information, please contact Frank Kudlac, Head Coach, and Director of Operations at (940) 484-4900, or by e-mail at Frank.Kudlac@achieversgymnastics.com

Achievers Gymnastics is owned and operated by Frank and Johnna Kudlac since 1992. Celebrating 29 years serving the Denton community, the Achievers curriculum consists of many inter-working programs including Girls and Boys USA Gymnastics Junior Olympic gymnastics teams, Girls TAAF Teams, Achievers Ninja Warrior Training, and various levels of recreational gymnastics, cheer, and tumbling classes for children of all ages.

Gravatar
Pin on Pinterest

ACHIEVERS BOYS’ GYMNASTICS TEAMS START THEIR COMPETITIVE
SEASON WITH A STRONG EFFORT 

DENTON, TX – Seventeen gymnasts from the Achievers Boys Gymnastics team competed at the Friends of Achievers Invitational at the Embassy Suites in Denton, Texas on January 8th, and 9th.

This was the first meet of the season for the boys and was hosted by Achievers Gymnastics Center. The Achievers boys team started the season off strong with several personal best scores and big improvements from the previous year!
The Achievers boys team competes next at the Jr. Rocky Mountain Open hosted by the Air Force Academy in Colorado Springs, Colorado, January 14th-16th. The boys hope to improve from the first meet of the year and continue the strong start of the season!

Meet Results 

Level 3 Division 1:

Edward Berman, Denton, Pommel Horse 4th
Ashton Baker, Hickory Creek, Floor 4th, Rings 5th, Vault 4th, Horizontal Bar 3rd
August Bohmont-Brown, Denton, Floor 2nd, Rings 3rd, Horizontal 2nd, All Around 5th
Kade Tirman, Denton, Floor 7th, Vault 7th

Level 4 Division 1:

Leiter Hagemann, Ponder, Rings 10th, Parallel Bars 10th
Mason Fee, Lantana, Pommel 6th
Albert Berman, Denton, Parallel Bars 9th
Hans Salazar, Denton, Pommel Horse 4th, Rings 3rd 

Level 5 Division 1: 

Justin Brainard, Corinth, Floor 4th, Pommel Horse 3rd, Rings 3rd, Vault 3rd, Parallel Bars 3rd, Horizontal Bar 4th, AA
Max Briggle, Denton, Floor 3rd, Pommel Horse 4th, Horizontal Bar 1st 

Level 6 Division 1: 

Yubin Layman, Corinth, Rings 4th
Will Russell, Denton, Pommel Horse 5th, Horizontal Bar 5th, All Around 5th 

Level 7: 

Corbin Wood, Decatur, Floor 5th, Pommel Horse 4th, Rings 5th, Vault 3rd 

Level 9: 

Isaac Griffin, Double Oak, Pommel Horse 3rd, Rings 4th Jackson Sembroski, Denton, Rings 3rd, Horizontal Bar 3rd

Level 10:

Slayden Martin, Denton, Floor 2nd, Pommel Horse 4th, Rings 4th, Vault 4th, Parallel Bars, Horizontal Bars 4th, AA 4th
Will Weiper, Corinth, Floor 1st


For more information, please contact Ryan Turney, Boys Director and Head Coach, at (940) 484-4900,
or by e-mail at Ryan.Turney@achieversgymnastics.com.

Achievers Gymnastics is owned and operated by Frank and Johnna Kudlac since 1992. Celebrating 30 years serving the Denton community, the Achievers curriculum consists of many inter-working programs including Girls and Boys USA Gymnastics Junior Olympic gymnastics teams, Girls TAAF Teams, Achievers Ninja Warrior Training, and various levels of recreational gymnastics, cheer,
and tumbling classes for children of all ages.

Gravatar
Pin on Pinterest
Addison Jacobs, Northlake - 3rd All-Around LV4 Sr C3 Division

ACHIEVERS GIRLS LEVEL 4 COMPULSORY GYMNASTICS TEAM COMPETES AT THEIR STATE CHAMPIONSHIP HOSTED BY ACHIEVERS GYMNASTICS

DENTON, TX –Three gymnasts from Achievers Gymnastics Center competed in the Level 4 State championship hosted by Achievers Gymnastics at the Denton Embassy Suites Convention Center on November 20-21st, 2021. 

Addison Jacobs, Northlake,  stood on the top three awards podium for several events, 2nd on vault & floor and 3rd all-around. 

This was the final fall competition for the compulsory team.  Next up will be the spring invitational season and moving up to the next levels for several of the team members.

Meet Results:

Level 4P, Jr. C4 Division:
Londyn Moore, Little Elm, 10th Vault, 7th Bars, 11th Beam, 11th Floor, 9th All Around.

Level 4P, Sr. A4 Division:
Winnie Clark, Argyle, 14th Vault, 8th Bars, 15th Beam, 13th Floor, 12th All Around.

Level 4P, Sr. C3 Division:
Addison Jacobs, Northlake, 2nd Vault, 7th Bars, 6th Beam, 2nd Floor, 3rd All Around.     

For more information, please contact Frank Kudlac, Head Coach, and Director of Operations at (940) 484-4900, or by e-mail at Frank.Kudlac@achieversgymnastics.com

Achievers Gymnastics is owned and operated by Frank and Johnna Kudlac since 1992. Celebrating 29 years serving the Denton community, the Achievers curriculum consists of many inter-working programs including Girls and Boys USA Gymnastics Junior Olympic gymnastics teams, Girls TAAF Teams, Achievers Ninja Warrior Training, and various levels of recreational gymnastics, cheer, and tumbling classes for children of all ages.