Denton BubbleLife - https://denton.bubblelife.com
ACHIEVERS GIRLS OPTIONAL GYMNASTICS TEAMS CLOSE OUT REGULAR SEASON IN STYLE AT THE ROSE CITY CLASSIC

ACHIEVERS GIRLS OPTIONAL GYMNASTICS TEAMS CLOSE OUT REGULAR SEASON IN STYLE AT THE ROSE CITY CLASSIC
State Championships up next 

Tyler, Texas– The Achievers team traveled to Tyler, Texas for the Rose City Classic, March 6/7/8th.

A great showing for the Achievers girls with several 1st place finishes and personal bests!

Highlights and 1st place gold medals at the meet go to Izzy McCarty for Bars and Floor, Izzy Escobedo for All Around, Anderson Terry for Floor, Chloe Williams for Vault, Audrey Collins for Vault and Beam, Tatum Traylor for Beam, Erika Gustafson for Beam and Floor, Jade Ballard for Vault and All Around, and Amanda Wisker on Floor.

Closing out with one of the best regular seasons meets of the year, this team is ready for their next challenge, their various state championships!

The next competition for the Achievers gymnastics team is Level 6 State, March 13-15 at Metroplex Gymnastics in Allen.

COMPETITION RESULTS:

Level 6, Jr. A Division:
Addyson Gochneaur, Lantana, 9th Vault and Floor, 8th Bars, 10th Beam and All Around.
Isabella McCarty, Argyle, 7th Vault, 1st Bars, 7th Beam, 1st Floor, 6th All Around.
Isabelle Escobedo, Sanger, 2nd Vault, 3rd Bars, 4th Beam, 6th Floor, 1st All Around 

Level 6, Jr. C Division:
Anderson Terry, Valley View, 10th Vault, 3rd Bars, 6th Beam, 1st Floor, 5th All Around. 

Level 6 Sr. A Division:
Chloe Williams, Corinth, 1st Vault, 5th Bars, 4th Beam, 10th Beam, 3rd All Around.           

Level 6, Sr. C Division:
Chelsie Freed, 4th Vault and Beam, 6th Bars, 3rd Floor and All Around.

Level 7, Jr. B Division:
Summer Terrill, Flower Mound, 11th Vault, 10th Bars, 2nd Beam, 9th Floor, 7th All Around.
Norah Collins, Highland Village, 9th Vault and All Around, 8th Bars, 7th Beam, 10th Floor.
Audrey Collins, Highland Village, 1st Vault and Beam, 3rd Bars, 4th Floor, 2nd All Around. 

Level 7 Jr. C Division:
Tatum Traylor, Denton, 6th Vault, 8th Vault and All Around, 11th Bars, 1st Beam, 10th Floor. 

Level 7 Sr. A Division:
Dove Void, Providence Village, 8th Vault, 2nd Bars, 3rd Beam, 4th Floor, 3rd All Around. 

Level 8, Jr. B Division:
Korinne Madison, Aubrey, 11th Vault, 10th Beam, 11th Floor and All Around.
Piper Gow, Lantana, 2nd Vault, 6th Bars, 8th Beam and Floor, 5th All Around. 

Level 8 Jr. C Division:
Avery Futrell, Lantana, 6th Vault, 8th Bars, 4th Beam, 7th Floor, 5th All Around.
Raegan Baker, Burneyville, Oklahoma, 7th Vault, 10th Bars, 2nd Beam, 7th Floor, 8th All Around. 

Level 8, Sr. B Division:
Erika Gustafson, from Denton, 9th Vault and Bars, 1st Beam and Floor, 9th All Around.
Jade Ballard, Argyle, 1st Vault, 3rd Bars, 5th Beam, 3rd Floor, 1st All Around.

Level 8 Sr. C Division:
Amanda Wisker, Denton, 4th Vault, All Around, and Bars, 3rd Beam, 1st Floor. 

Level 9, Jr. B Division:
Kaden Weatherly, Sanger, 8th Vault, 10th Bars, 2nd Beam and Floor, 7th All Around.

## 

For more information, please contact Frank Kudlac, Head Coach, and Director of Operations at (940) 484-4900, or by e-mail at Frank.Kudlac@achieversgymnastics.com

Achievers Gymnastics is owned and operated by Frank and Johnna Kudlac since 1992. Celebrating 28 years serving the Denton community, the Achievers curriculum consists of many inter-working programs including Girls and Boys USA Gymnastics Junior Olympic gymnastics teams, Girls TAAF Teams, Achievers Ninja Warrior Training, and various levels of recreational gymnastics, cheer, and tumbling classes for children of all ages.

Audrey Collins - Level 7 Rose City Classic 2020.jp
Monday, March 9, 2020