Denton BubbleLife - https://denton.bubblelife.com
ACHIEVERS TAAF GYMNASTICS TEAM COMPETE AT ROUND ‘EM UP COWGIRLS COMPETITION AT WINKIDS GYMNASTICS

ACHIEVERS TAAF GYMNASTICS TEAMS COMPETE AT THE ROUND ‘EM UP COWGIRLS COMPEITITON AT WINKIDS GYMNASTICS

Gymnasts Achieve 76 Top 5 Placements 

DENTON, TX – The Achievers TAAF gymnasts continued their competition season at the Round ‘Em Up Cowgirls competition hosted by Winkids Gymnastics in Flower Mound, February 29th – March 1st, 2020. 409 athletes throughout the state of Texas competed at this competition, and the Achievers athletes had many gymnasts  place at or near the top! Way to go girls!

Gold Medals were won at this competition by Kandace Needum/Denton, Kinsey Stephens,/Lantana, Brenna Morrow/, Highland Village, Samantha Ingram/Flower Mound, Haddy Furgang/Ponder, Elyza Biesecker/Gainesville, Kynlee Dorman/ Keller, Addison Fort/Flower Mound, Brooke Garcia/Corinth, Molly Wilson/Argyle, Sophie LaFlamme/Denton, and Hadley Thompson/Lantana.

The next competition for the Achievers’ TAAF gymnastics team is the Rockin’ Your Best competition to be held at Best Gymnastics in Flower Mound, TX on March 7th – 8th, 2020.

Meet Results:

XCEL BRONZE
Maddy Knipe, Corinth, 1st Vault, Beam, and All Around, 2nd Bars, and 4th Floor
Annelise Dandrea, Lantana, 1st Bars, 2nd Vault and All Around, 5th Beam, and 7th Floor
Abi Zwaska, Pilot Point, 1st Beam, 4th All Around, 5th Vault and Bars, and 10th Floor
Jade Dickson, Denton, 3rd Vault and All Around, 4th Bars, 7th Beam, 8th Floor
Savannah Swartwood, Denton, 4th Beam, 5th Vault and Floor, 7th All Around, and 10th Bars

XCEL SILVER, DIVISION 2
Kailey Riley, Valley View, 2nd Floor, 9th Bars and All Around
Harper Swartwout, Corinth, 4th All Around, 6th Beam and Floor, 7th Vault, and 10th Bars

XCEL GOLD, DIVISON 3
Astrid Giron, Lantana, 2nd Bars, 3rd Vault, 4th Beam and All Around
Emily Wegner, Keller, 4th Beam, 9th All Around, 10th Bars and Floor
Peyton Pearson, Providence Village, 8th Floor, and 9th Vault
Kynlee Dorman, Keller, 1st Bars, 7th All Around, 9th Vault, and 10th Beam 

XCEL DIAMOND
Kandace Needum, Denton, 1st Bars, 2nd Vault, Beam, Floor, and All Around 

LEVEL 3, DIVISION 4
Haddy Furgang, Ponder, 1st Vault, Floor, and All Around, and 3rd Bars and Beam 

LEVEL 3, DIVISION 6
Alexis Matteson, Northlake, 6th Floor, and 7th Vault
Elyza Biesecker, Gainesville, 1st Bars, Beam, Floor and All Around, and 5th Vault 

LEVEL 3, DIVISION 7
Jezzelle Hagemann, Ponder, 3rd Bars and Floor, 5th All Around, 6th Vault, and 7th Beam 

LEVEL 4, DIVISION 2
Ella Klingele, Denton, 3rd Floor and All Around, 4th Bars and Beam, and 8th Vault 

LEVEL 4, DIVISION 3
Sophie LaFlamme, Denton, 1st All Around, 2nd Vault, 3rd Bars, and 9th Beam and Floor 

LEVEL 4, DIVISION 6
Molly Wilson, Argyle, 1st Bars, 2nd Beam and All Around, 3rd Vault and Floor
Brooke Garcia, Corinth, 1st Beam, Floor, and All Around, and 2nd Vault and Bars 

LEVEL 4, DIVISION 7
Hadley Thompson, Lantana, 1st Beam, 2nd Vault, 3rd All Around, and 4th Bars and Floor
Victoria Arnold, Argyle, 6th Vault and Beam, and 7th Floor and All Around

LEVEL 5, DIVISION 3
Nailah Chatman, Corinth, 2nd Beam, 3rd Bars, 9th Vault, Floor, and All Around 

LEVEL 5, DIVISION 4
Kinsey Stephens, Lantana, 1st Vault, Bars, Beam, Floor, and All Around 

LEVEL 5, DIVISION 5
Brenna Morrow, Highland Village, 1ST Vault, Beam, Floor, and All Around, and 2nd Bars
Samantha Ingram, Flower Mound, 1ST Bars, 2nd Vault, Beam, Floor, and All Around 

LEVEL 6, DIVISION 2
Emily Herbison, Keller, 3rd Vault and Bars, 4th All Around, 6th Floor, 9th Beam 

LEVEL 6, DIVISION 3
Taylor Dossett, Corinth, 2nd Bars and All Around, 3rd Vault and Beam, and 4th Floor
Addison Fort, Flower Mound, 1st Vault, 3rd Floor, 5th Bars and All Around, 6th Beam 

For more information, please contact Frank Kudlac, Head Coach, and Director of Operations at (940) 484-4900, or by e-mail at Frank.Kudlac@achieversgymnastics.com

Achievers Gymnastics is owned and operated by Frank and Johnna Kudlac since 1992.  Celebrating 27 years serving the Denton community, the Achievers curriculum consists of many inter-working programs including Girls and Boys USA Gymnastics Junior Olympic gymnastics teams, Girls TAAF Teams, Parkour classes, Achievers Ninja Warrior Training, and various levels of recreational gymnastics, cheer, and tumbling classes for children of all ages.

 

TAAF Bronze Xcel team 1st at Win Kids 2020.jpg
Thursday, March 5, 2020