News
 
Gravatar
2
Pin on Pinterest
Hanna Holzer, Level 5 performs on the uneven bars while Coach Michael White observes

ACHIEVERS GYMNASTICS GIRLS COMPULSORY TEAMS CONCLUDE SEASON ON HIGH NOTE!

Gymnasts Achieve 61 Top 5 Placements and 106 Top 10 Placements 

DENTON, TX – Gymnasts from Achiever’s Gymnastics Center completed their competition season with a strong performance at the Friends of Achievers Invitational on February 23-24, 2019.  This competition was attended by gymnasts from several states including Alaska with many Achievers gymnasts placing at or near the top of the competition.

Gold Medals were won at this competition by Hanna Holzer, from Denton, Shelbie Donaldson, from Decatur, Isabelle Escobedo, from Sanger, Emmarese Harrison, from Decatur, Elizabeth Forsythe, from Lantana, Alaina Roberts, from Denton, Ashley Skoog, from Denton, and Cassidy Jones, from Corinth.  Holzer took home the Gold Medal on Balance Beam in Level 5 Sr. A Division.  Holzer also won Silver Medals on Uneven Bars and in the All-Around competition, as well as a Bronze Medal on Vault.  Donaldson earned Gold Medals on Vault, Uneven Bars, Balance Beam and All Around in Level 4 Jr. B Division!  Escobedo took 1st on Vault in Level 4 Jr. A Division.  Roberts took home Gold medals on Balance Beam, Floor Exercise, and in the All-Around competition in Level 3 Sr. A Division.  Roberts also won a Silver Medal on Uneven Bars.  Harrison earned Gold Medals on Vault and Balance Beam in Level 3 Jr. A Division.  Harrison also took home the Bronze Medal in the All-Around competition.  Forsythe took 1st on Balance Beam in Level 3 Jr. B Division.  Forsythe also took home a Silver Medal on Uneven Bars and a Bronze Medal on Floor Exercise and in the All-Around competition.  Skoog won a Gold Medal on Uneven Bars in Level 2.  Skoog also won a Bronze Medal in the All Around.  Jones earned a Gold Medal on Floor Exercise in Level 2.

 Additionally, Silver Medals were earned at this competition by Nadia Rodriguez, from Denton, Emma Gonzalez, from Corinth, and Piper McKee, from Decatur.  Rodriguez earned her Silver Medal on Vault in Level 5 Jr. A Division.  Rodriguez also earned the Bronze Medal on Floor Exercise.  Gonzalez won the Silver Medal on Vault in Level 4 Sr. A Division.  McKee took 2nd on Balance Beam in Level 3 Jr. B Division.  McKee also won the Bronze Medal on Uneven Bars.

 Earning Bronze medals were Addyson Gochneaur, from Lantana, Anderson Terry, from Valley View, Emerson Settlemire, from Denton, Jolie Burr, from Denton, and Hailey Hulbin, from Corinth.  Gochneaur earned her Bronze Medals on Uneven Bars and in the All-Around competition in Level 4 Jr. A Division.  Terry won the Bronze Medal on Balance Beam in Level 4 Jr. B Division.  Settlemire placed 3rd on Vault in Level 3 Jr. a Division.  Burr earned her Bronze Medal on uneven Bars in Level 3 Sr. A Division.  Hulbin won the Bronze on Balance Beam in Level 2.

The next competition for the Achievers Gymnastics compulsory level teams will be in August 2019.

Meet Results

Level 2:

Ashley Skoog, from Denton, 1st on Bars, 3rd All Around, 4th on Floor, 5th on Beam, 7th on Vault.
Cassidy Jones, from Corinth, 1st on Floor, 4th on Bars, 5th All Around, 10th on Vault.
Hailley Hulbin, from Corinth, 3rd on Beam, 8th on Bars, 10th All Around.
Hannah Griffin, from Double Oak, 4th on Vault, 10th on Beam and Floor. 

Level 3, Jr. A Division:

Emmarese Harrison, from Decatur, 1st on Vault and Beam, 3rd All Around, 7th on Bars and Floor.
Emersen Settlemire, from Denton, 3rd on Vault, 6th on Bars, 7th All Around, 8th on Floor, 9th on Beam. 

Level 3, Jr. B Division:

Elizabeth Forsythe, from Lantana, 1st on Beam, 2nd on Bars, 3rd on Floor and All Around,9th on Vault.
Piper McKee, from Decatur, 2nd on Beam, 3rd on Bars,7th All Around, 8th on Floor, 10th on Vault.
Madalyn Gonzalez, from Corinth, 4th on Floor, 5th on Vault and All Around, 6th on Beam, 7th on Bars. 

Level 3, Sr. A Division:

Alaina Roberts, from Denton, 1st on Beam and Floor and All Around, 2nd on Bars, 6th on Vault.
Jolie Burr, from Denton, 3rd on Bars, 5th on Beam and Floor and All Around, 7th on Vault.
Hayden Wright, from Lewisville, 4th on Vault and Floor and All Around, 5th on Bars, 6th on Beam.
Emma Brisendine, from Denton, 6th on Bars, 8th on Beam, 9th All Around, 10th on Vault and Floor. 

Level 4, Jr. A Division:

Isabelle Escobedo, from Sanger, 1st on Vault, 5th on Bars, 7th All Around.
Addyson Gochneaur, from Lantana, 3rd on Bars and All Around, 4th Beam, 5th Floor, 6th Vault.
Claire Ewing, from Denton, 4th on Bars and All Around, 6th on Floor, 9th on Vault and Beam.
Sarah Dooley, from Denton, 4th on Floor, 5th on Beam, 6th All Around, 7th on Bars, 10th on Vault. 

Level 4, Jr. B Division:

Shelbie Donaldson, from Decatur, 1st on Vault and Bars and Beam and all Around, 4th on Floor.
Anderson Terry, from Valley View, 3rd on Beam, 5th on Bars, 7th on Floor and All Around.
Maria Schaefer, from Denton, 4th on Beam, 9th on Bars, 10th All Around. 

Level 4, Sr. A Division:

Emma Gonzalez, from Corinth, 2nd on Vault, 6th on Beam, 8th on Floor and All Around, 9th on Bars.

Level 5, Jr. A Division:

Nadia Rodriguez, from Denton, 2nd on Vault, 3rd on Floor, 4th on Bars and All Around, 7th on Beam.
Isabella McCarty, from Argyle, 2nd on Beam, 5th on Vault and Bars, 6th on Floor and All Around. 

Level 5, Sr. A Division:

Hanna Holzer, from Denton, 1st on Beam, 2nd on Bars and Floor and All Around, 3rd on Vault.

For more information, please contact Frank Kudlac, Head Coach, and Director of Operations at
(940) 484-4900, or by e-mail at Frank.Kudlac@achieversgymnastics.com

 Achievers Gymnastics is owned and operated by Frank and Johnna Kudlac since 1992.  Celebrating 26 years serving the Denton community, the Achievers curriculum consists of many inter-working programs including Girls and Boys USA Gymnastics Junior Olympic gymnastics teams, Girls TAAF Teams, Parkour classes, Achievers Ninja Warrior Training, and various levels of recreational gymnastics, cheer, and tumbling classes for children of all ages.

Recognize 677 Views
Related Posts