News
 
Gravatar
Pin on Pinterest
TAAF Level 4 Team award

ACHIEVERS GYMNASTICS TAAF TEAM SHOWS STRONG START TO SEASON

Gymnasts achieve 55 Top 3 Placements and 106 Top 10 Placements 

DENTON, TX – Gymnasts from Achiever’s GymnasticsCenter competed in the 7TH Annual Boerne TAAF Qualifier held at BoerneGymnasticsCenter in Boerne, Texas, on January 28, 2017. This competition was attended by many of the top TAAF gymnasts from throughout the state with many Achievers Gymnasts placing at or near the top of the competition.

Top performances were achieved by Kandace Needum, Olivia Burns, Madalyn Williams, Jacie Thompson, Didi Aguilar, Jenna Ball, Baylee Burns, Katherine Stroud, Emma Reeves, Catherine Herry, Kennedy Laney, and Madison Simms.  Needum, from Denton, made a clean sweep of the events winning all 4 events and the All Around in Level 6 Division 3.   O. Burns of Krum, took the Gold on Vault, floor, and All Around at Level 4 Division 5.  Williams, from Denton, won Beam, Floor, and All Around at level 4 Division 7.  Thompson, from Krum, won Vault and Bars in Level 4 Division 7.  Aguilar, from Decatur, took the Gold on Vault in Level 4 Division 6.  Ball, from Krugerville, took 1st on Bars in Level 4 Division 5.  B, Burns, from Krum, won Beam at Level 4 Division 5.  Stroud, from Decatur, dominated her division by taking home the Gold on Bars, Beam, Floor, and All Around in Level 3 Division 5.  Reeves, from Decatur, took 1st on Beam and All Around in Level 3 Division 7.  Herry, from Denton, won Floor in Level 3 Division 6.  Laney, from Aubrey, took home the Gold on Floor in Level 3 Division 7.  Simms, from Boyd, placed 1st on Bars in Level 3 Division 6.

Also, the Achievers TAAF gymnasts took home 16 Silver medals as well as 14 Bronze medals.  Additionally, the Achievers Gymnastics TAAF Level 4P Large Team placed 1st, Level 3P Large Team placed 1st and the 3A Small Team placed 2nd

The next competition for the Achievers Gymnastics TAAF Team is the Cupid Cup TAAF Qualifier to be held at LibertyGymnasticsAcademy in Midlothian, Texas on February 11 – 12, 2017.

RESULTS 

Level 6 Division 3: 

Kandace Needum, Denton, placed 1st on Vault, Bars, Beam, Floor, and All Around.

Level 4 Division 5:

Jenna Ball,  Krugerville, placed 1st on Bars, 2nd on Vault, Floor and All Around, 3rd on Beam.

Baylee Burns, from Krum, placed 1st on Beam, 2nd on Bars, 3rd on Vault, Floor, and All Around.

Olivia Burns, from Krum, placed 1st on Vault, Floor, and All Around, 2nd on Beam, 3rd on Bars.

Level 4 Division 6:

Didi Aguilar, placed 1st on Vault, 4th on Beam, Floor, and All Around, 5th on Bars.

Level 4 Division 7:

Jillian Beck, Lake Dallas, placed 4th on Beam, 6th on Vault and Floor, 8th on Bars and All Around.

Sofia Flores, Providence, placed 4th on Floor and All Around, 5th on Bars, 6th on Beam, 7th on Vault.

Astrid Giron, Lantana, placed 2nd on Bars, 5th on Vault, 6th All Around, 8thon Beam and Floor.

Madelyn Rockwood, Flower Mound, placed 2nd on Beam and Floor, 3rd on Vault, 5th All Around, 7th on Bars.

Jacie Thompson, Krum, placed 1st on Vault and Bars, 2nd All Around, 5th on Beam and Floor. 

Madalyn Williams, Denton, placed 1st on Beam, Floor and All Around, 3rd on Bars, 4th on Vault.

Level 3 Division 5:

Katherine Stroud, Decatur, placed 1st on Bars, Beam, Floor, and All Around, 2nd on Vault.

Level 3 Division 6:

Catherine Herry, Denton, placed 1st on Floor, 2nd on Vault, 3rd on Bars and All Around, 4th on Beam.

Madison Simms, Boyd, placed 1st on Bars, 2nd on Beam, Floor, and All Around, 3rd on Vault.

Level 3 Division 7:

Shelby Aja, Sanger, placed 4th on Bars and Floor, 5th All Around, 6th on Beam, 7th on Vault.

Lauren DeCarlo, Corinth, placed 7th on Bars, 10th on Beam.

Hannah Gless, Decatur, placed 4th on Vault, 7th on Floor, 8th on Beam, 9th on Bars and All Around.

Harper Hurley, Argyle, placed 3rd on Floor, 5th on Bars, 8th All Around, 10th on Vault.

Kennedy Laney, Aubrey, placed 1st on Floor, 3rd on Vault and All Around, 6th on Bars, 9th on Beam.

Greenley Puckett, Denton, placed 5th on Floor, 6th All Around, 7th on Beam, 8th on Bars, 9th on Vault.

Emma Reeves, Decatur, placed 1st on Beam and All Around, 2nd on Bars and Floor, 5th on Vault.

Braelyn Smith, Little Elm, placed 3rd on Bars, 4th All Around, 5th on Beam, 6th on Vault and Floor.

For more information, please contact Nick Chaimson, TAAF Director,  at (940) 484-4900, or by e-mail at Nick.Chaimson@achieversgymnastics.com

========

Achievers Gymnastics is owned and operated by Frank and Johnna Kudlac since 1992. Achievers consists of many inter-working programs including Girls and Boys USA Gymnastics Junior Olympic gymnastics teams, Girls TAAF Teams, Parkour

classes, Achievers Warrior Training, and various levels of recreational gymnastics, cheer and tumbling classes for children and adults of all ages. 

                                                                                 ###

Recognize 4624 Views
Related Posts